pocztówka w widokiem nieistniejącej pierzei kamienic przy ul. Braterstwa Narodów. Udostępniona nieodpłatnie ze zbiorów J. Liguz

Kwidzyn w średniowieczu otoczony był murami miejskimi. W ich obrębie istniała gęsta zabudowa, wiadomo – każdy chciał mieszkać w mieście, gdzie mury dawały poczucie większego bezpieczeństwa. Z czasem przybywało mieszkańców miasta, a zabudowa wewnątrz murów miejskich przestała wystarczać.

W drugiej połowie XVI stulecia wzdłuż szlaków komunikacyjnych wychodzących od bram miasta zaczęły kształtować się przedmieścia. Cechowały się luźną, często chaotyczną zabudową – w dużym stopniu drewnianą. W Kwidzynie rozwinęły się dwa takie przedmieścia: malborskie i grudziądzkie – nazwane od bram miejskich i kierunku dróg, którymi prowadziły. Brama Malborska znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie krzyżują się ulice: Targowa, Katedralna i Braterstwa Narodów. W górę od Bramy Malborskiej ciągnęło się właśnie Malborskie Przedmieście, w późniejszym czasie przemianowane na ulicę Malborską – Marienburgerstrasse.
Reprezentacyjna Marienburgerstrasse stała się w XIX i XX wieku bardzo prestiżową ulicą, zamieszkałą przez wpływowe, bogate rodziny, kupców oraz zamożnych rzemieślników. Na tej ulicy znajdowały się domy handlowe, sklepy z artykułami kolonialnymi, odzieżą, artykułami papierniczymi. Właściwie każdy rodzaj działalności handlowej miał swój własny sklepik wzdłuż Malborskiej. Działały tu także potężne drukarnie: Kanterów i Grollów oraz hotele i cukiernie.

Niestety, w 1945 roku, po wkroczeniu a następnie pobycie żołnierzy radzieckich w Kwidzynie zabudowa uległa zrujnowaniu. Pożary i grabieże spowodowały, że po wojnie część budynków po prostu rozebrano. Ten okrutny los spotkał praktycznie całą zabudowę (poza jednym wyjątkiem – kamienicą na rogu ul. Targowej) od rynku, aż po ulicę Słowiańską. Na gruzach kamienic utworzono park, a wzdłuż dawnych murów przedzamcza wolny plac, który w przyszłości zostanie ponownie zabudowany…

Koncepcja autorskiego muralu 3D zrealizowanego na południowo-zachodniej ścianie budynku przy ul. Braterstwa Narodów 43 została oparta o historyczne ujęcie ukazujące nieistniejące obecnie w tym miejscu kamienice. Pozwala nieco zerknąć w miniony czas naszego miasta i wyobrazić sobie, jak wyglądało jeszcze do lat 40. ubiegłego wieku.

Osoby bardziej zainteresowane zgłębieniem przeszłości mogą sięgnąć do wydanego niedawno albumu Kwidzyn, zawierającego przedwojenne pocztówki udostępnione przez lokalnych kolekcjonerów.

Mural został wykonany w technice szablonu z wykorzystaniem farb akrylowych Dekoral Polinit 3000 HS oraz farb fotokatalitycznych Titanium FA. Malatura o łącznej powierzchni 390 m2 jest inspirowana przedwojenną kartą pocztową. Widok z pocztówki został wpisany w autorską interpretację architektoniczną namalowaną na ścianie. Zabieg ten miał za zadanie stworzyć iluzję optyczną, budując w ten sposób przestrzeń na potrzeby widoku z pocztówki.

Całość kompozycji została przetworzona w ten sposób, aby miała charakter grafiki warsztatowej. Kolorystyka muralu została utrzymana w sepii, a następnie wycieniowana z kolorem kamienicy sąsiadującej – według zaleceń Konserwatora Zabytków Powiatu Kwidzyńskiego. Do namalowania muralu zostało użytych ponad 650 szablonów o wymiarach 70x100cm. Część powierzchni muralu została pokryta farbą o właściwościach antysmogowych.

Autorem muralu jest mgr Adrian Leszczuk „Istowski” – pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Wzornictwa, na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem produktu, wystawiennictwem oraz street art’em. W ramach projektu „Istowski” realizuje murale oraz cykle warsztatów street art’owych z wykorzystaniem techniki szablonu. Ma w dorobku szereg murali na terenie Polski (Somonino, Kamień Krajeński. Wrocław, Gdańsk Orunia, Muzeum Morskie w Gdańsku), w tym wykonany w roku 2022 mural o tematyce łuczniczej przy torze łuczniczym na strzelnicy przy ul. Strumykowej w Kwidzynie. Realizował także szereg warsztatów street artowych: Zbrojownia Sztuki – Noc Muzeów 2022; Mobilny Dom Kultury Gdańsk; Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – Smocze Łodzie 2019; Design na BezTydzień ASP Katowice; Sopoteka – Pod rękę z  bohaterem 2019; Zbrojownia Sztuki – Noc Muzeów 2019; Muzeum Rybołówstwa w Helu, Centrum Hewelianum; Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań  w Gdańsku.

 

Poprzedni artykułKwidzyński Budżet Obywatelski 2024
Następny artykułProgram „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023