20 04 2018 katedra thumb

Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak, Starosta Kwidzyński Jerzy Godzik, ks. proboszcz Ignacy Najmowicz, Janusz Trupinda – Dyrektor Muzeum w Malborku oraz Janusz Cygański kierownik Muzeum w Kwidzynie, 20 kwietnia br. wzięli udział w wyjątkowej uroczystości wręczenia przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę rozporządzenia uznającego kwidzyński zespół katedralno-zamkowy za Pomnik Historii. Ten wyjątkowy oraz prestiżowy tytuł umieszcza naszą kwidzyńską średniowieczną budowlę na liście najwspanialszych zabytków naszego kraju. Celem tego tytułu jest wyróżnienie najcenniejszych i najważniejszych obiektów zabytkowych na terenie Polski. Pierwsze Pomniki Historii zostały ogłoszone przez Prezydenta Lecha Wałęsę w 1994r.

Oprócz kwidzyńskiego zabytku na liście Pomników Historii znalazło się również 9 innych niezwykłych miejsc:
1. Gdańsk – Twierdza Wisłoujście
2. Koszuty – zespół dworsko-parkowy
3. Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy
4. Lidzbark Warmiński  – zamek biskupów warmińskich
5.. Płock – Wzgórze Tumskie
6. Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem
7. Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek
8. Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe
9. Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

Obecnie na liście Pomników Historii znajduje się 91 obiektów zabytkowych.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury. Wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.

Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie jest jednym z najbardziej imponujących zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Zamek, dawna siedziba kapituły pomezańskiej, połączony w jedną architektoniczną bryłę z dawną katedrą pomezańską, a obecnie konkatedrą diecezji elbląskiej – to jedyne takie założenie obronne na obszarze dawnego państwa Zakonu Krzyżackiego i bardzo rzadko występujące na terenie dzisiejszej Polski. Elementem wyróżniającym zamek kwidzyński jest najokazalsze w Polsce tzw. „gdanisko”. Zamek i katedra są znakomitym świadectwem XIX-wiecznej myśli konserwatorskiej.

Niezwykle cenne są średniowieczne polichromie odkryte i poddane pierwszej konserwacji właśnie w XIX wieku. Na zewnątrz katedry, nad wejściem, znajduje się jedyna w Polsce oryginalna, choć poddana znaczącym zabiegom konserwatorskim w 1902 r., średniowieczna dekoracja mozaikowa. Wykonana została w 1380 roku, a przedstawia męczeństwo św. Jana Ewangelisty, patrona katedry i diecezji pomezańskiej.

W katedrze pochowani są biskupi pomezańscy oraz Wielscy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego Werner von Orseln, Ludolf Koeniga von Wattzau i Henryk von Plauen.

Oryginalne i niepowtarzalne, w takim rozwiązaniu jak w Kwidzynie, połączenie w jeden średniowieczny zespół architektoniczny katedry i zamku, wyjątkowo cenne elementy wystroju, ranga i znaczenie XIX-wiecznych prac konserwatorskich, związki obiektu z błogosławioną Dorotą, Wielkmi Mistrzami Zakonu Krzyżackiego a także niezwykła uroda, ogrom i urokliwa lokalizacja przemawiają za wpisaniem zespołu katedralno – zamkowego na Listę Pomników Historii.

20 04 2018 katedra

20 04 2018 katedra2

20 04 2018 katedra3

20 04 2018 katedra4

20 04 2018 katedra5

Poprzedni artykułWieczór Ukraiński
Następny artykułIV edycja Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego