04 07 2014 lato1

04 07 2014 lato2

Kolejny sezon odkryć archeologicznych w Gniewie
Badania archeologiczne przy kościele św. Mikołaja w Gniewie prowadzone są nieprzerwanie od 2009 roku. Wtedy to podczas prac konserwatorskich w gniewskiej świątyni natknięto się na kryptę Radziwiłłów. Przypadkowym znaleziskiem od razu zainteresowali się specjaliści, w tym dr hab. Małgorzata Grupa, archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miała zbadać wówczas tylko kryptę, dziś już 6. rok z rzędu prowadzi badania w kościele, który stał się miejscem cennych znalezisk.

Wykopaliska w Gniewie zbliżają się już ku końcowi i najprawdopodobniej to już ostatni rok prac archeologicznych.
– W tym sezonie kontynuować będziemy prace w prezbiterium, w którym w ubiegłym roku znaleźliśmy pochówki z XVI i XVII wieku. Podobnych pochówków spodziewamy się z prawej strony ołtarza. Założymy też wykop pod chórem, bo szukamy potwierdzenia reliktów drewnianej świątyni, która najprawdopodobniej była świątynią pogańską. Wstępne datowanie metodą zegara izotopowego C-14, potwierdza ścięcie drzew w XII wieku, być może więc świątynia została przejęta przez cystersów, którzy przejęli Gniew na początku XII wieku.
Kontynuowane też będą prace w nawie głównej oraz badania w najstarszej części cmentarza, w której znajdują się pochówki z okresu pogańskiego. Badania nasze potwierdzają wstępne założenia, że wzgórze było miejscem kultu od czasów pogańskich – opowiadała o planach archeologicznych na ten rok, prowadząca badania w Gniewie archeolog Grupa.
Jak co roku odkrycia archeologiczne w Gniewie zapowiadają się niezwykle ciekawie, z tą jednak różnicą, że do tegorocznych badań młodzi archeolodzy z Torunia dodali nowy punkt programu – spektakle archeologiczne pn. „Moda w obliczu śmierci, czyli sen archeologa”. Pierwszy odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 lipca.
 Chcemy za pomocą historycznych strojów, których jak pokazały nasze wcześniejsze odkrycia w Gniewie jest niemało, opowiedzieć historię tego miasta. Wszystko będzie się działo w kościele św. Mikołaja, który obok naszych badań stanie się także sceną, na której wystawiać będziemy historyczne spektakle – zapraszają archeolodzy.

Spektakle historyczno-archeologiczne odbywać się będą w piątki i soboty lipca (4-5, 11-12, 18-19) o godz. 19.30 w gniewskiej świątyni. Codziennie też zwiedzać można wykopaliska z archeologami, którzy opowiadają zainteresowanym o bieżących odkryciach i ciekawostkach, jakie kryje w sobie XIV-wieczna świątynia.

Poprzedni artykułFolklor i biesiada
Następny artykuł150 rocznica kwidzyńskich organów Sauera