plac zabaw

Nasz place zabaw nadal są zamknięte. Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa w dniu 23 marca br. wszystkie place zabaw na terenie kraju zostały zamknięte. Ich ponowne otwarcie jest możliwe od 30 maja. Warunki ich otwarcia sformułowano 16 czerwca br. Główny Inspektor Sanitarny nakłada na zarządców placów zabaw liczne obostrzenia i obowiązki. Czytamy w nich m.in. o obowiązku ogradzania terenów placów zabaw, zasłaniania piaskownic na noc i w innych okresach, gdy nie są użytkowane, codziennego odkażania urządzeń i zabawek, zachowaniu dystansu społecznego i obowiązku zabawy tylko i wyłącznie przez dzieci bez objawów chorób sugerujących infekcję zakaźną i wielu innych. Spełnienie wszystkich obostrzeń warunkujących ponowne otwarcie placów zabaw jest niemożliwe do spełniania. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych i ich opiekunów wiele samorządów w Polsce nie podjęło decyzji o ponownym otwarciu placów zabaw. Taką samą, choć społecznie wyjątkowo trudną decyzję, podjęło kierownictwo Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji, które w naszym mieście zarządza 31 placami zabaw. Kwidzyńskie place zabaw pozostaną zamknięte do momentu poluzowania przez Głównego Inspektora Sanitarnego surowych zasad ich organizacji i funkcjonowania.

Zasady organizacji i funkcjonowania placów zabaw w dobie COVID-19 – wprowadzone przez Głównego Inspektora Sanitarnego. 

  1. Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (dotyczy to również opiekunów).
  2. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).
  3. W sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2 m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, zaleca się rezygnację z rekreacji lub jej kontynuację w późniejszym czasie.
  4. Zaleca się, aby opiekunowie wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali, nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).
  5. Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo
    po zakończonej zabawie na placu zabaw[1].
  6. Nie zaleca się angażowania w opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi) korzystającym z placu zabaw osób powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  7. Nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napoi w trakcie zabawy.
  8. W przypadku gdy dziecko manifestuje bądź przejawia niepokojące objawy choroby należy niezwłocznie przerwać pobyt na placu zabaw.
  9. W przypadku gdy dziecko podczas zabawy korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępniane innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.
  10. Dezynfekcję zabawek używanych na placu zabaw przeprowadza się zgodnie z przeznaczeniem danego produktu biobójczego. Wykaz produktów biobójczych przeznaczonych również do dezynfekcji powierzchni zabawek znajduje się pod linkiem : http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
  11. Informacji dotyczącej bezpieczeństwa stosowania produktu biobójczego, jak również niezbędnych czasów w zakresie samej dezynfekcji, czy konieczności przewietrzenia pomieszczenia po zastosowaniu produktu, w tym również konieczności odłożenia danego przedmiotu (zabawki) przed kolejnym użyciem należy szukać na oznakowaniu opakowania danego produktu biobójczego.
  12. Właściciel lub zarządca placu zabaw utrzymuje i użytkuje go zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności dotyczy to zachowania należytego stanu sanitarno-technicznego i estetycznego poprzez nie dopuszczanie do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej[2].
  13. W przypadku korzystania z placów zabaw przez grupy zorganizowane (np. grupy żłobkowe/przedszkolne/wczesnoszkolne nieposiadające własnego terenu do rekreacji) zaleca się, aby właściciel lub zarządca placu zabaw w regulaminie obiektu wskazał godziny użytkowania dedykowane tym grupom, wywieszając go w widocznym miejscu na tablicy ogłoszeń. Zaleca się korzystanie z placu zabaw przez dzieci z jednej grupy, środowiska.
  14. Właściciel lub zarządca placu zabaw zapewnia właściwy stan sanitarno-higieniczny obiektu[3]in. poprzez zlokalizowanie odpowiedniej liczby pojemników na odpady komunalne, zależnie od wielkości obiektu i liczby przebywających osób.
  15. Właściciel lub zarządca placu zabaw monitoruje codziennie prace porządkowe,
    ze szczególnym uwzględnieniem regularnego czyszczenia sprzętu i wyposażenia placu zabaw z użyciem detergentu i/lub dezynfekowania powierzchni dotykowych. Dezynfekcja przestrzeni placu zabaw powinna odbywać się w czasie, gdy nie będzie na jego terenie innych osób.
  16. W przypadku gdy na placu zabaw zlokalizowana jest piaskownica, właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia spełnienia wymagań higienicznych
    poprzez:
  • ogradzanie terenów placów zabaw,
  • zasłanianie piaskownic na noc i w innych okresach, gdy nie jest użytkowana,
  • wymienianie piasku w piaskownicy co najmniej przed oraz w trakcie sezonu letniego,
  • wymienianie piasku w piaskownicy każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych).
  1. Zaleca się (w miarę możliwości) wywieszanie na tablicy ogłoszeń przy placu zabaw ogólnych zasad zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego, oraz numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej ze względu na lokalizację placu zabaw, w tym również do służb medycznych.
  2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach  gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

[1] https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/

[2] art. 61 ustawy Prawo budowlane https://www.arslege.pl/obowiazki-wlasciciela-lub-zarzadcy-przy-utrzymywaniu-obiektu/k36/a8004/

[3] Art. 22 ust. 1 ustawy zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi https://www.lexlege.pl/ustawa-o-zapobieganiu-oraz-zwalczaniu-zakazen-i-chorob-zakaznych-u-ludzi/art-22/

Poprzedni artykułWybory prezydenckie w Kwidzynie
Następny artykułNa „Bajkowym” powstanie tor rolkowo-wrotkowy