Urząd Miasta
fot. Archiwum UM

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirus stanowi zagrożenie dla osób powyżej 60. roku życia. Jak dotąd najskuteczniejszą ochroną przed zarażeniem się wirusem jest codzienna profilaktyka, a w przypadku seniorów konsekwentne ograniczanie do niezbędnego minimum swojej codziennej aktywności.

W tych trudnych dniach prosimy rodziny i sąsiadów o opiekę nad najstarszymi mieszkańcami naszego miasta. Bardzo ważny jest codzienny kontakt i wsparcie w podstawowych sprawach. Drobne zakupy, załatwienie spraw pocztowych lub urzędowych nie zajmie wiele czasu, a znacząco ograniczy realne zagrożenie dla ich zdrowia.

Dla samotnych seniorów, którzy nie mogą liczyć na wsparcie bliskich lub sąsiadów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił specjalny numer telefonu (55-646-16-26). Osoby te w godzinach pracy ośrodka mogą poprosić pracowników MOPS o pomoc (zrobienie zakupów, czy załatwianie innych najpilniejszych codziennych spraw).

Prosimy również kwidzyńskie środowiska i stowarzyszenia senioralne o powstrzymanie się od organizacji w najbliższym czasie spotkań z udziałem najstarszych mieszkańców naszego miasta. Do odwołania zamknięty został również Dom Dziennego Pobytu dla seniorów działający przy ul. Warszawskiej 18.

 

Szukasz informacji dot. koronawirusa? Zadzwoń na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta 800 190 590

Czym jest koronawirus?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • kaszlesz i masz duszności.

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronaworus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:

 LUB

  • zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
    Lista szpitali zakaźnych

Masz objawy, ale nie byłeś w kraju w którym występuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?

Stosuj podstawowe zasady ochrony, gdy kaszlesz i kichasz, oraz higieny rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Kompendium wiedzy o koronawirusie

https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy

Poprzedni artykułKoronawirus – Informacja ws. zamknięcia placówek oświatowych – stan na dzień 11 marca godz. 12:00
Następny artykułKoronawirus – konferencja prasowa poświęcona działaniom samorządu Kwidzyna