Urząd Miasta
fot. Archiwum UM

Konferencja prasowa dotycząca działań samorządu miasta oraz innych instytucji w walce z koronawirusem odbyła się w Urzędzie Miejskim. Wzięli w niej udział Andrzej Krzysztofiak, burmistrz miasta, Piotr Widz zastępca burmistrza ds. społecznych, Jolanta Mielniczak-Biesiekierska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kwidzynie oraz Karolina Jedlina, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kwidzynie.

Materiał dzięki uprzejmości TV Kwidzyn http://www.tv-kwidzyn.pl/

Nie ma przypadku koronawirusa

Jolanta Mielniczak-Biesiekierska podkreśliła, że na terenie województwa pomorskiego nie ma zakażeń koronawirusem.

– My nie leczymy, prowadzimy działania profilaktyczne. W zakresie zwalczania tej epidemii nasze zadania polegają przede wszystkim na ustaleniu osób, które miały kontakt z osobami chorymi, aby poddać je kwarantannie bądź nadzorowi epidemiologicznemu. Dziś mamy pod nadzorem jedną osobę, która odbywa kwarantannę w warunkach domowych. To osoba, która miała kontakt z tzw. pacjentem zerowym, który był hospitalizowany jako pierwszy w Zielonej Górze. Kwarantanna kończy się 15 marca. 19 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym. Kontaktujemy się z tymi osobami codziennie. Mamy uruchomioną infolinię pod numerem alarmowym Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej – poinformowała Jolanta Mielniczak-Biesiekierska.

Podkreśliła, że podstawą zapobiegania zakażeniu jest przede wszystkim higiena osobista.

– Na szczęście wirus ten jest wrażliwy na podstawowe detergenty i proste środki dezynfekcyjne. Jeżeli mamy problem z ich kupieniem lub ceny są duże, to zapewniam, że wystarczy dokładne mycie rąk, ale nie zwykłe opłukanie, ale umycie każdej części ręki wodą z mydłem – zapewniła Jolanta Mielniczak-Biesiekierska.

Podkreśliła też, że kichać należy w łokieć lub w chusteczkę higieniczną, którą należy wyrzucić do zamykanego pojemnika i umyć ręce.

– Należy pamiętać, że wirus może się przenosić przez zwykłe przedmioty. Podstawowy gadżet, który ma każdy, to komórka. Starajmy się, aby telefony komórkowe nie leżały przynajmniej na stole na którym jemy. Telefon można kilka razy w ciągu dnia przetrzeć chusteczką nasączoną płynem dezynfekcyjnym. Należy zdrowo się odżywiać i pić dwa litry płynów na dobę, spożywać owoce i unikać dużych skupisk ludzi – zaapelowała państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kwidzynie.

Jolanta Mielniczak-Biesiekierska podkreśliła, że zamykanie szkół jest działaniem profilaktycznym, gdyż chodzi o unikanie spotkań w dużych grupach.

– Proponowałabym też zawiesić nasze spotkania towarzyskie. Nie należy witać się przez podanie ręki. Należy w kontakcie z innymi osobami, zwłaszcza z osobą chorą, kaszlącą należy utrzymać odległość co najmniej 1,5 m. Seniorzy powinny unikać kontaktów z małymi dziećmi. Raczej nie powinno się im powierzać opieki nad dziećmi. Seniorzy raczej nie powinni wychodzić z domu, jeżeli mają możliwość, że rodzina dostarczy produkty spożywcze. Chodzi o to, aby nie wychodzili do marketów – powiedziała Jolanta Mielniczak-Biesiekierska.

Dzieci i młodzież niech zostanie w domach

Zaapelowała też, aby dzieci i młodzież w okresie zawieszenia zajęć w szkołach unikały kontaktów zewnętrznych.

– Zostańcie w domu. Proszę nie chodzić do galerii handlowych bo to też jest miejsce w którym na małej powierzchni jest duże skupisko ludzi, dlatego możliwość kontaktu z osobą chorą jest duża – zaapelowała Jolanta Mielniczak-Biesiekierska.

Dodała, że wirus w 80 proc. przypadków ma przebieg łagodny.

– Co szósta osoba ma przebieg ciężki i dotyczy to osób starszych z obciążeniami i mówię to z punktu widzenia lekarskiego. To osoby z cukrzycą, chorobami układu krążenia, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, to choroba wieloletnich palaczy. Ryzyko ciężkiego przebiegu jest u takich osób dziesięciokrotnie wyższe. Dotyczy to zwykle osób starszych. Luty i marzec to co roku okres wzmożonej ilości zachorowań na infekcje przeziębieniowe. W tej chwili mamy dużo zachorowań na zwyczajną grypę. Apeluję po raz kolejny: szczepmy się na grypę. Cztery procent polskiego społeczeństwa szczepi się na grypę. To jest nic. W skali Europy jesteśmy chyba na ostatnim miejscu. Boimy się koronawirusa, a nie boimy się powikłań grypy. Daje ona bardzo ciężkie powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego. Znam młodych ludzi, którzy po przebytej grypie musieli niestety mieć przeszczepiony mięsień sercowy. Są też powikłania neurologiczne i szereg innych naprawdę groźnych powikłań – podkreśliła Jolanta Mielniczak-Biesiekierska.

Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, zaapelował o zachowanie zdrowego rozsądku.

– Nie jesteśmy w stanie, ani służby państwa, ani samorządowe, przewidzieć co może się wydarzyć. Nie panikujmy. To może się przydarzyć, ale nie musi. Od nas zależy czy wirus nas ominie. Unikajmy plotek. Słuchajmy ludzi, którzy się na tym znają. Wszystkie instytucje, które gromadziły do tej pory duże grupy osób zostały tymczasowo zamknięte. To dotyczy muzeum, teatru, Kwidzyńskiego Centrum Kultury. Zamknięte zostaną dwa baseny miejskie. Zawieszone zostały treningi i mecze rozgrywkowe grup młodzieżowych i juniorskich. To nie tylko nasza decyzja, ale także związków. Mecze ligowe piłki ręcznej i koszykówki będą się odbywały bez udziału publiczności. Nieczynna jest Biblioteka Miejsko-Powiatowa. Takie instytucje jak Urząd Miejski funkcjonują. Sytuacja jest dynamiczna, ale na dzień dzisiejszy nie zamierzamy ograniczać jego funkcjonowania. Apelujemy jednak o to, aby dla dobra i mieszkańców i urzędników, którzy także są mieszkańcami naszego miasta, ograniczyć możliwość kontaktu. Wiele spraw można załatwić telefonicznie lub za pomocą maila – zaapelował Andrzej Krzysztofiak.

Burmistrz zapowiedział także że jeżeli ktoś nie zdąży do 15 marca zapłacić podatku, to nie będzie za okres do 25 marca naliczona kara za zwłokę.

Karolina Jedlina, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kwidzynie, poinformowała, że ośrodek pod swoim numerem telefonu przyjmuje zgłoszenia od osób starszych, które nie mogą liczyć na wsparcie osób bliskich i sąsiadów.

– Apel do nas wszystkich: jeżeli mamy w sąsiedztwie osobę starszą zainteresujmy się czy nie trzeba jej pomóc w zrobieniu zakupów. Jeżeli osoba starsza nie może liczyć na pomoc nikogo z zewnątrz to MOPS zapewni pomoc takiej osobie w zrobieniu zakupów, kupienia leków w aptece i załatwieniu określonych spraw. Wystarczy zadzwonić pod numer 55 646 16 26. Każde takie zgłoszenie będzie przez nas realizowane – zapewniła Karolina Jedlina.

Piotr Widz, wiceburmistrz miasta, poinformował o zawieszeniu działalności Dziennego Domu Pobytu dla seniorów przy ul. Warszawskiej oraz Kwidzyńskiego Centrum Seniora, w którym funkcjonuje szereg mniejszych stowarzyszeń i większych związków zrzeszających seniorów, w tym Związek Emerytów i Rencistów, Liga Kobiet czy , Stowarzyszenie Seniorzy 50+. Zawieszone zostały także wszystkie zaplanowane spotkania, które miały się odbyć w centrum. Piotr Widz zaapelował także aby skorzystać z zapisu specustawy, która możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Poinformował też o zawieszeniu wszystkich zajęć w szkołach i przedszkolach, zarówno publicznych, jak i nie publicznych. Zamknięte będą także żłobki. Podkreślił, że w szkołach już w styczniu zostały podjęte działania dotycząc zwykłej grypy. Monitorowano czy w szkolnych toaletach są środki czystości i instrukcje dotyczące mycia rąk. W szkołach odbywały się także lekcje o zagrożeniach związanych z zakażeniem wirusem grypy. W czwartek (12 marca) w zajęciach opiekuńczych w szkołach udział wzięło 69 uczniów. To niecałe 2% wszystkich uczniów.

– W szkołach funkcjonować będą sekretariaty, obecny będzie dyrektor. Cała działalność szkół, związana chociażby z rekrutacją nie zostanie zawieszona. Będziemy przyjmować wnioski rodziców o przyjęcie do szkoły. Będzie przyjmowana cała korespondencja. Od 16 marca nauczyciele będą prowadzili zajęcia opierające się na komunikacji elektronicznej. Jeszcze przed podaniem do wiadomości publicznej o zamknięciu szkół postanowiliśmy poprosić dyrektorów o przygotowaniem narzędzi wdrażających E-learning w szkołach. Chodzi przede wszystkim o uczniów klas najwyższych, gdyż 20 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Nie wiemy jak długo będzie trwał okres zawieszenia zajęć szkolnych. Na dzisiaj jest to termin 25 marca. Uznaliśmy za stosowne, aby szkoły były gotowe na przygotowanie uczniów do tego egzaminu. Nie chcemy, aby bezpośrednio z tego zawieszenia zajęć lekcyjnych uczniowie trafili na salę egzaminacyjną. Nauczyciele w klasach siódmych i ósmych będą przygotowywali materiały przy zastosowaniu tradycyjnych i znanych nam aplikacji elektronicznych – powiedział Piotr Widz.

Poinformował też, że dzieci korzystające z programu „Posiłek w domu i szkole” nadal będą korzystały z posiłku. To grupa 206 uczniów. Dzieciom, które na mocy decyzji MOPS na marzec, będą mogły odebrać obiad w opakowaniach jednorazowych w szkołach w godz. 12:00-13:00. Nie będzie można posiłku zjeść w stołówce. Wiceburmistrz Piotr Widz zaapelował, aby dzieci i młodzież wykorzystali ten czas na lekturze książki obowiązkowej oraz na powtórzeniu materiału z którym do tej pory sobie nie radzili.

 

Szukasz informacji dot. koronawirusa? Zadzwoń na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta 800 190 590

Czym jest koronawirus?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • kaszlesz i masz duszności.

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronaworus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:

 LUB

  • zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
    Lista szpitali zakaźnych

Masz objawy, ale nie byłeś w kraju w którym występuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?

Stosuj podstawowe zasady ochrony, gdy kaszlesz i kichasz, oraz higieny rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Kompendium wiedzy o koronawirusie

https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy

Poprzedni artykułKoronawirus – wesprzyjmy seniorów
Następny artykułInformacja kwidzyńskich przychodni i gabinetów medycznych nt. ograniczeń w sposobach przyjęć i rejestracji pacjentów – stan na 17.03 godz. 09.00