Grupa harcerzy na scenie
fot. Archiwum ZHP Kwidzyn

Jak co roku, w pierwszy weekend marca do Kwidzyna przybyli harcerze z całej Polski, by kolejny już (trzydziesty dziewiąty) raz połączyła ich harcerska piosenka.

Podczas tegorocznej Szałamai uczestnicy mogli poczuć się jak w prawdziwym sadzie – o czym przypominał nie tylko wystrój, ale i zapach płynący ze sceny.

Rozpoczęcie Festiwalu było wyjątkowe – harcerze przesłali swoje myśli i wsparcie do narodu ukraińskiego. Uczynili to oczywiście piosenką, którą wykonał hm. Mieczysław Dzikowski. Tuż po tym ze sceny popłynęły wyczekiwane przez wszystkich słowa: „Jeszcze jeden taki zlot, jeszcze jedna taka myśl … Szałamaja dziś!”.

Czas Szałamai, to także czas podziękowań. W tym roku kwidzyńscy harcerze podziękowali kilku osobom spośród licznego grona, które wspiera ich działania. Medalem za Zasługi dla Chorągwi Gdańskiej ZHP odznaczone zostało Nadleśnictwo Kwidzyn, które reprezentował Nadleśniczy Zbigniew Lubiński. Tytuł Przyjaciela Chorągwi Gdańskiej otrzymał Andrzej Rupieta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadlinkach. Medal za Zasługi dla Chorągwi Gdańskiej ZHP otrzymał także Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak. Wspomniał on jednak o tym, że wyróżnienie to należy się również harcerzom, którzy od początku okazywali wielkie wsparcie w organizacji pomocy na rzecz Ukrainy.

Doceniona została także jedna z instruktorek Hufca ZHP Kwidzyn – pwd. Julita Walczak, drużynowa 23 SWDH „Bezimienni” z Gardei, która otrzymała list pochwalny Naczelniczki ZHP.

Po wszystkich podziękowaniach i oficjalnym otwarciu Szałamai przez Komendanta Hufca ZHP Kwidzyn hm. Andrzeja Delewskiego, nastał czas na to, na co harcerze czekali najbardziej – przegląd piosenek! W piątek zaprezentowały się drużyny i soliści w kategorii piosenki harcerskiej, w sobotę zaś uczestnicy mieli okazję wysłuchać występy w kategorii Nieprzetartego Szlaku. Tego dnia popisali się także soliści i zespoły w kategorii piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Piątkowy wieczór uświetnił koncert gwiazdy tegorocznego festiwalu – zespołu „Wołosatki” z Kielc.

Na szałamajowej scenie zaprezentowało się ponad 50 wykonawców! Poziom był jak zwykle wysoki, a wszystkie występy bardzo dopracowane – trudne zadanie stało więc przed jury, które spośród tej licznej grupy, musiało wyłonić najlepszych. A zostali nimi:

Kategoria piosenka harcerska – soliści

I miejsce – Katarzyna Guzowska

2 nagrody specjalne dla najmłodszych uczestniczek za wdzięk artystyczny: Mai Sobolewskiej i Tosi Bodych z Hufca Jaktorów

Kategoria harcerska – zespoły

I miejsce – 2 Grudziądzka Artystyczna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Gryf”

2 równorzędne miejsca II – 15 Harcerska Drużyna Artystyczna „Muszelki”, 6 Grunwaldzka Kwidzyńska Drużyna Harcerska „Dzwonki”

Wyróżnienia – 7 Kwidzyńska Drużyna Harcerska „Nieliczni”, 8 Sztumska Drużyna Starszoharcerska „Infinitum Caelo”

Nagroda za temperament i ekspresję sceniczną oraz nagroda publiczności – zespół „Kilogram Dżemu”

Piosenka turystyczna i poezja śpiewana – soliści

I miejsce – Malwina Kopij

II miejsce – Nikola Bogusławska

III miejsce – Adrianna Bąkowska-Lis

Piosenka turystyczna i poezja śpiewana – zespoły

I miejsce – „Rajskie Nutki”

Wyróżnienie – zespół „Matecznik” z 254 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, zespół Warangeriten Buten Warangeriten Wanken Dżu

Podczas wydarzenia, w kwidzyńskim teatrze zawitało łącznie około 600 osób – zuchów, harcerzy, instruktorów, a także gości; wśród nich byli zarówno występujący, jak i obserwatorzy. Nikt jednak nie spędził tego weekendu bez piosenki na ustach, bowiem wybrzmiewała ona nie tylko ze sceny, lecz z każdego możliwego zakątka – zarówno w teatrze, jak i w szkołach, w których nocowali uczestnicy. Dźwięk gitar i harcerska radość niosła się na cały Kwidzyn!

Przyszłoroczne spotkanie z piosenką będzie wyjątkowe – w 2024 roku odbędzie się jubileuszowy – XL Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej SZAŁAMAJA! Harcerze już rozpoczynają przygotowania i zapraszają wszystkich serdecznie do Kwidzyna w pierwszy weekend marca.

 Artykuł napisała phm. Wiktoria Trzcińska

 

Poprzedni artykułJustyna Terpiłowska wicemistrzynią Polski w kettlebels
Następny artykułKiermasz wielkanocny