1 sierpnia obchodzimy 76 rocznicę Powstania Warszawskiego, jednego z najbardziej dramatycznych zrywów niepodległościowych w najnowszej historii Polski. W obliczu przeważających sił niemieckich okupantów, żołnierze z podziemnej Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku podjęli heroiczną walkę, której celem było wyzwolenie Warszawy. Nie pomogła Armia Czerwona, która się po drugiej stronie Wisły, przyglądała krwawiącemu miastu. Wsparcia powstańcom udzielały wojska aliantów, których samoloty dostarczały zaopatrzenie i broń.

Mimo ogromnej determinacji, woli walki i zaangażowaniu żołnierzy podziemnej armii, powstanie po 63 dniach zakończyło się klęską. Straty po stronie polskiej szacowane są na ok. 200 tys. żołnierzy i cywilów. Warszawa w czasie walk, a także po ich zakończeniu został na rozkaz Hitlera niemal zrównana z ziemią. Etos powstańczego heroizmu i patriotyzmu przetrwał trudne lata powojennego totalitaryzmu i nadal jest ważnym dowodem bohaterstwa i niezłomności pokolenia Kolumbów.

W celu upamiętnienia bohaterów tych tragicznych wydarzeń 1 sierpnia o godzinie 17.00 mieszkańcy Kwidzyna będą mogli złożyć kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Skwerze Kombatantów. Włączone zostaną syreny alarmowe, a autobusy komunikacji miejskiej zatrzymają się na minutę.

Brytyjski historyk Norman Davies napisał kiedyś, że „naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”. Apelujemy o zatrzymanie, pamięć i chwilę refleksji.

Poprzedni artykułProgram „Moja Woda”
Następny artykułPuchar najmłodszych w biegach na orientację