Trzeci rok z rzędu UMKS Kwidzyn klubowym medalistą Pucharu Najmłodszych w biegu na orientację.

Z dużymi obawami ale też z dużymi nadziejami drużyna UMKS Kwidzyn jechała na odbywający się w połowie lipca w dalekim Ulanowie na Podkarpaciu Puchar Najmłodszych 2020, czyli nieoficjalne Mistrzostwa Polski dzieci do lat 14-stu w biegu na orientację. Wyjątkowe przygotowania do tych zawodów w odniesieniu do ograniczeń związanych z COVID-19 i wyjątkowy termin wakacyjny tych zawodów nie wpłynęły jednak na kwidzyńskich biegaczy i po raz kolejny udowodnili, że są absolutną czołówką w kraju w tych kategoriach wiekowych.

Zawody tradycyjnie składały się z biegu sprinterskiego w terenie zurbanizowanym, biegu leśnego na dystansie klasycznym i biegu sztafetowego.

Pierwszego dnia zawodów (14 lipca) rozegrany został sprint zorganizowany na terenie dużego ośrodka wypoczynkowego nad rzeką Tanew. Tego dnia najlepiej z naszych zawodników spisała się w najmłodszej kategorii K10, uczennica SP 4, Katarzyna Szafarewicz, która wygrała rywalizację zdobywając swój pierwszy złoty medal. Z doskonałej strony zaprezentowali się również Adam Zaremba w kat. M13 (Społ. SP) i Klaudia Marciniak (K10 – SP4), którzy wywalczyli srebrne medale. Pełną kolorystykę medali uzupełnił jeszcze Jakub Jędras (SP4), który zdobył brąz w najmłodszej kategorii M10. Przy odrobinie szczęścia dorobek medalowy UMKS tego dnia mógł być jeszcze większy, ale Gabriela Rombel (K10), Paweł Pękal (M10 – SP6) i Paweł Perfikowski (M13 – Społ. SP) ukończyli zawodny na 4 miejscach z niewielkimi stratami do medalu. Takie wyniki spowodowały, że po pierwszym dniu zawodów kwidzynianie znajdowali się na 3 miejscu w klasyfikacji klubowej z minimalną stratą do prowadzącego WKS Wawel Kraków i drugiej drużyny Azymutu Pabianice.

Drugiego dnia obył się klasyk. Tym razem z szybkimi trasami rewelacyjnie poradzili sobie najwięksi przegrani z pierwszego biegu – Gabriela Rombel w kat. K10 i Paweł Pękal w kat. M10, którzy po bardzo dobrym występie dołączyli do grona złotych medalistów tegorocznego Pucharu Najmłodszych. Na tym jednak dorobek medalowy UMKS tego dnia się skończył ponieważ pozostali nasi zawodnicy popełnili na trasie sporo błędów i znaleźli się poza strefą medalową, z czego najlepiej z nich spisały się nasze najmłodsze zawodniczki z K10 Katarzyna Szafarewicz i Klaudia Marciniak, które wywalczyły odpowiednio 4 i 5 miejsce. O prawdziwym pechu może natomiast mówić Paweł Perfikowski, który w kat. M13 ponownie skończył zawody na 4 miejscu, przegrywając drugi medal o sekundy. Był to jednak jedyny zawodnik kwidzyńskiej ekipy, który zaliczył dwa równe biegi indywidualne na dobrym poziomie. Pozwoliło to jednak utrzymać kwidzynianom po 2 dniach rywalizacji 3 pozycję drużynowo.

Ostatni dzień zawodów, 16.lipca, to tradycyjnie najbardziej emocjonujące sztafety. Tego dnia faworytami do złota były nasze obie najmłodsze sztafety w K10 i M10. Sztafeta dziewcząt składająca się z samych medalistek biegów indywidualnych: Klaudii Marciniak, Gabrieli Rombel i Katarzyny Szafarewicz wywiązała się ze swojego zadania doskonale i dziewczyny sięgnęły po złoty medal. Przez chwilę ze złota cieszyła się również sztafeta chłopców w składzie Wojciech Droń (SP6), Jakub Jędras i Paweł Pękal, która ukończyła bieg z ponad 5 minutową przewagą nad drugą na mecie sztafetą Wawelu Kraków, ale została niesklasyfikowana ponieważ nasz zawodnik biegnący na ostatniej zmianie potwierdził jeden niewłaściwy punkt kontrolny. Ten prosty błąd odebrał niestety radość i medale całej trójce. Na otarcie łez w kategorii M12, na drugiej pozycji finiszowała sztafeta, która w składzie Hubert Joniec (SPOMS), Radosław Jankiewicz (SP4) i Marek Kisłowski (SP Rakowiec) zdobyła nieoczekiwanie srebrny medal .

W sumie Puchar Najmłodszych 2020 zakończył się dla UMKS Kwidzyn wywalczeniem 8 medali (3 złote, 4 srebrne i 1 brązowy) co pozwoliło ekipie zdobyć 3 miejsce drużynowo i po raz trzeci z rzędu stanąć na podium klasyfikacji klubowej Pucharu.

– Większa szansa na klubowe zwycięstwo powinna pojawić się w 2021 roku. Rocznikowo nikt z naszych zawodników nie odejdzie, ale warunkiem sukcesu będzie również powiększenie ekipy o nowych zawodników. Mamy w składzie sporo 10-latków, dlatego zachęcam wszystkich najmłodszych do zapoznania się z biegiem na orientację i spróbowania swoich sił w tym fantastycznym sporcie. To nie jest wcale trudne. Od początku września UMKS będzie prowadził nabór nowych, młodych zawodników. Będzie więc okazja by dołączyć do tak utytułowanej już drużyny – mówi trener UMKS Przemysław Jędras.

Wyjazd naszej tak licznej reprezentacji do odległego o ponad 550 km Ulanowa możliwy był przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Kwidzynie, które w ramach przyjętego wcześniej projektu pokryło ponad połowę kosztów uczestnictwa w Pucharze Najmłodszych

Najważniejsze tegoroczne zawody dla zawodników z najmłodszych kategorii już za nami i dla nich przewidziana jest teraz krótka, dwutygodniowa przerwa po czym wznowią treningi i w drugiej połowie sierpnia wyjadą na obóz szkoleniowy Kadry Województwa Młodzików do Ostrowa w okolicach Jastrzębiej Góry. Juniorzy będą z kolei trenować na zgrupowaniu Narodowej w Jagniątkowie koło Jeleniej Góry.

Poprzedni artykułRocznica Powstania Warszawskiego
Następny artykułDKF „POWIĘKSZENIE” LATO II 2020