Podczas „podróży” odbędzie się prezentacja unikatowych materiałów filmowych z koncertów Bułata Okudżawy z archiwum Gosteleradio oraz najsłynniejsze utwory, pieśni i wywiady poety:
„Bułat Okudżawa” (Rosja, 1992) – 1h
Unikatowe nagrania z koncertów Bułata Okudżawy z archiwum Gosteleradio (pochodzące z różnych lat). Najsłynniejsze utwory poety i pieśni mniej znane w Polsce. Od bardzo wczesnych interpretacji po późne występy bardzo już dojrzałego artysty, okraszone filozoficzną zadumą i czasem gorzką, to znów ironiczną, refleksją nad światem i ludźmi. Film zawiera fragmenty wywiadu z Bułatem Okudżawą, w którym poeta odpowiada na fundamentalne pytania dotyczące jego twórczości, a także obszerne fragmenty jednego z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów koncertu w CDL (Centralnym Domu Literata w Moskwie) z roku 1992. Bułat Okudżawa zaśpiewał wówczas swe stare i nowe utwory, odpowiedział również na liczne pytania z sali.
„Dwie godziny z bardami” (Rosja, 1987, reż. Aleksander Stefanowicz) – 2h
Niezwykły i ze wszech miar godny polecenia film – koncert Aleksandra Stefanowicza. Film, który pozwala zrozumieć genezę gatunku literackiego, uprawianego przez Bułata Okudżawę, a także osadzić jego poezję w konkretnym kontekście historycznym. Rewelacyjny dokument, którego autor prezentuje najsłynniejszych bardów zza naszej wschodniej granicy: Bułata Okudżawę (jednego z prekursorów gatunku), Włodzimierza Wysockiego, Aleksandra Galicza, Jurija Wizbora, Aleksandra Rozenbauma, a także mniej w Polsce znanych (wciąż czekających na odkrycie!): Julija Kima, Olega Mitiajewa, rock-barda Andrieja Makarewicza, Aleksandra Dolskiego, Aleksandra Gorodnickiego, Leonida Siergiejewa i innych wybitnych przedstawicieli gatunku. Całość uzupełniają unikatowe fragmenty starych radzieckich kronik filmowych.
Prowadzenie dr Marlena Zimna – Dyrektor Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie.
Bilety w cenie 10 zł – do nabycia codziennie w kasie teatru – tel. (055) 279 34 24