Urząd Miejski w Kwidzynie

Drodzy Mieszkańcy!

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta informujemy o odwołaniu do końca marca na terenie Kwidzyna publicznych wydarzeń i spotkań organizowanych przez Miasto Kwidzyn oraz miejskie jednostki i instytucje. Do końca marca nie odbędą się m.in. zaplanowane spektakle teatralne (poza Kabaretem młodych Panów), spotkania autorskie, mecze lig miejskich, dni otwarte w szkołach, wycieczki szkolne oraz pozostałe organizowane przez samorząd wydarzenia z udziałem dużej liczby osób. Szczegółowy wykaz wydarzeń odwołanych znajduje się na stronach www Kwidzyńskiego Centrum Kultury i Biblioteki Miejsko – Powiatowej w Kwidzynie.

W przypadku zorganizowania wydarzenia publicznego (mecz, turniej etc.) przez stowarzyszenia lub związki sportowe, organizatorzy powinni być gotowi w razie konieczności na zweryfikowanie tożsamości uczestników wydarzenia (wymagania Wojewody Pomorskiego).

Wydarzenia sportowe, które z przyczyn organizacyjnych nie mogą zostać odwołane, odbędą się bez udziału publiczności.

Prosimy o śledzenie miejskich kanałów informacyjnych, tj, strony www.kwidzyn.pl, profilu KwidzynCity na portalu społecznościowym Facebook, bezpłatnego miesięcznika Halo oraz aplikacji Blisko w celu uzyskania kolejnych informacji o działaniach profilaktycznych podejmowanych na terenie Kwidzyna.

Prosimy Państwa o zachowanie spokoju, ale i rozsądku. Podstawowe zalecenie służb sanitarnych – mycie rąk i unikanie dużych skupisk ludzi jest najskuteczniejszą formą ochrony przed wirusem. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami i stosowanie się do nich.

Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Więcej szczegółów: www.gis.gov.pl,www.gov.pl/zdrowie

 

Ulotka zawierająca informacje na temat koronawirusaInstrukcja poprawnego mycia rąk

Poprzedni artykułZłożono skargę kasacyjną ws. kwidzyńskich przedszkoli
Następny artykułKoronawirus – Informacja ws. zamknięcia placówek oświatowych – stan na dzień 11 marca godz. 12:00