Asystentka pomagająca starszej kobiecie wejść po schodach

Asystent osoby niepełnosprawnej w Kwidzynie.
Ponad 300 tysięcy zł otrzymał samorząd Kwidzyna z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. To program opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Asystenci mają między innymi pomagać osobie niepełnosprawnej w zakupach, wyjściu z domu czy dotarciu na rehabilitację. Jego realizatorem w Kwidzynie będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
– Jesteśmy wśród 55 samorządów, które otrzymały wsparcie na realizację tego zadania. Środki pochodzą z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Projekt polega na tym, iż osoby niepełnosprawne z umiarkowanym bądź ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły w ciągu całego roku skorzystać z pomocy asystenta. Asystent będzie pomagał osobie niepełnosprawnej w domu w codziennych czynnościach. Będzie pomagał w zrobieniu zakupów czy załatwieniu spraw w urzędzie, a także w winnych sprawach, które nie będą mogły załatwić osoby niepełnosprawne. Asystent będzie pomagał przez siedem dni w tygodniu w godz. 7:00-22:00. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewni wybrał już 9 osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i 24 osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności otrzymują miesięcznie w ilości 30 godzi. Projekt będzie realizowany od kwietnia i jest uzupełnieniem działań miasta w zakresie polityki społecznej – wyjaśnia Piotr Widz- wiceburmistrz Kwidzyna.
Kwidzyn w rankingu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotyczącym przyznania środków na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, zajął 6. miejsce i otrzymał dokładnie 307 349 zł. Usługa wsparcia osoby niepełnosprawnej przez asystenta jest nieodpłatna.

Poprzedni artykułKlub Judo Zielińscy Kwidzyn na Mistrzostwach Gdyni
Następny artykułNiebezpieczna sadza w kominach