Urząd Miejski w Kwidzynie
Od 19 października do 1 listopada trwało głosowanie nad projektami tegorocznego budżetu obywatelskiego. W tym roku odbywało się ono wyłącznie drogą elektroniczną.
Uprawnieni do udziału w głosowaniu byli wszyscy mieszkańcy Kwidzyna. Mieszkańcy mieli do wyboru 16 projektów, które przeszły weryfikację formalną, merytoryczną i zostały zatwierdzone przez Komisję Rady Miejskiej ds. Budżetu i Rozwoju oraz Burmistrza Andrzeja Krzysztofiaka. Łączna wartość zgłoszonych projektów wynosiła niemal 2,5 mln zł, a do dyspozycji, jak co roku, mieszkańcy mieli 1 mln zł.
W głosowaniu wzięło udział 1840 osób, którzy oddali 4548 głosów. Wszystkie głosy były ważne. Pierwszy głos oddano w pierwszym dniu głosowania, 19 października, kilka minut po północy, a ostatni, 1 listopada, minutę przed północą. Najwięcej osób głosowało drugiego i przedostatniego dnia głosowania. Zdecydowana większość mieszkańców głosowała za pośrednictwem urządzeń mobilnych (71%), pozostali korzystali z komputerów. Większość głosujących (60%) to kobiety. Do realizacji wybrano pięć projektów, które uzyskały największą liczbę głosów i których łączna wartość, tak jak zakładał projekt budżetu obywatelskiego na ten rok, mieści się w kwocie jednego miliona złotych.
Najwięcej głosów (653) uzyskał projekt pod nazwą „Aktywne i bezpieczne przejścia dla pieszych”. Jest to jednocześnie najdroższy ze zgłoszonych projektów, o wartości 447 700 zł. Projekt zakłada modernizację przejść dla pieszych w siedmiu najbardziej niebezpiecznych miejscach w mieście. Przejścia wyposażone zostaną w inteligentny system identyfikacji pieszego, a także w nowe, bardziej widoczne oznakowanie poziome w formie biało-czerwonych pasów.
Drugi w kolejności (407 głosów) to projekt pod nazwą „Park Rowerowy Kwidzyn”, o wartości 270 000 zł. W ramach projektu planowana jest budowa asfaltowego toru rowerowego typu Pumptrack o długości ok 200 metrów. Lokalizacja obiektu do ustalenia z autorem. Rozważane miejsca to okolice stadionu miejskiego lub ulice Katedralna – Żwirki i Wigury
Kwidzyńska Jadłodzielnia zdobyła 390 głosów, a jej wartość to 13 500 zł. To miejsce (szafa z lodówką), w którym można będzie zostawić nadmiar jedzenia lub poczęstować się nim przez osoby potrzebujące. Lokalizacja do ustalenia z autorem.
Kolejny projekt, na który oddano 344 głosy to „Plac zabaw na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych nad Liwą”. Projekt o wartości 241 669, 79 zł, zakłada wymianę istniejącego od 2004 roku placu zabaw na nowy plac z nawierzchnią piaskową i nowoczesnym wyposażeniem sportowo-rekreacyjnym.
Ostatni projekt pod nazwą „Spotkajmy się w teatrze…wystawienie komediowej sztuki teatralnej dla mieszkańców Kwidzyna i okolic, w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej” zdobył 342 głosy. Wartość projektu wyniesie 25 000 zł..
Poprzedni artykułDKF „POWIĘKSZENIE” w listopadzie
Następny artykułKwiaty w miejscach pamięci