zdjęcie kobiety na cz
fot. Canva i GUMed

16 maja 2023 roku Gdański Uniwersytet Medyczny – GUMed poinformował o śmierci prof. dr hab. n. med. Barbary Krupy-Wojciechowskiej, rektora uczelni w latach 1983-1990.

Prof. Krupa Wojciechowska zmarła 15 maja br.

Mało kto wie, iż ta znana w świecie medycyny postać była także związana z naszym miastem.

Profesor Barbara Krupa-Wojciechowska, urodziła się 12 kwietnia 1930 roku w Warszawie. Już w trakcie II wojny światowej ukończyła warszawską prywatną szkołę powszechną oraz dwie klasy gimnazjum na tajnych kompletach. W czasie Powstania Warszawskiego została wywieziona wraz z matką na roboty do Niemiec. Od 1945 roku zamieszkała z rodzicami w Kwidzynie. Kontynuowała naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum – dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym, dawnym Polskim Gimnazjum – gdzie w 1949 roku zdała maturę i uzyskała świadectwo dojrzałości. Po zdaniu egzaminów wstępnych została przyjęta na Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, kończąc studia w 1954 roku uzyskaniem dyplomu lekarza medycyny.

W latach 1983-1990 Barbara Krupa-Wojciechowska piastowała funkcję rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Objęła stanowisko jako druga w historii Polski kobieta. Przyczyniła się do rozwoju i podniesienia prestiżu uczelni. Była autorką ponad 400 publikacji badawczych, zyskując uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2016 roku uhonorowano ją tytułem doktora honoris causa GUMed, co wieńczyło uznanie dla jej pracy i osiągnięć w dziedzinie medycyny.

Rodzina Profesor Barbary Krupy – Wojciechowskiej jest związana z dziejami Kwidzyna. Matka – Stanisława Krupowa współtworzyła w 1946 roku Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Była w Kwidzynie przewodniczącą Ligi Kobiet, 1948 roku utworzyła koło kobiet przy KP PPR, które prowadziła do 30 września 1949 roku. W 1949 zasiadała w Miejskiej Radzie Narodowej, zaś od lutego do września 1949 roku była burmistrzem Kwidzyna, stając się tym samym pierwszą kobietą w dziejach Kwidzyna na tak wysokim stanowisku. W 1949 roku rodzina Krupów wyjechała na stałe do Sopotu.

Opracowała: Justyna Liguz

Poprzedni artykułPrzez Polskę dla Oliwki
Następny artykułJuniorki MTS Kwidzyn w Final Four