Uczestnicy zgrupowania
fot. Archiwum UMKS Kwidzyn

W dniach 14-21.01.2023 r. zawodnicy oraz kadra trenerska biegów na orientację z kwidzyńskiego klubu UMKS przebywali na zgrupowaniu zimowym w Podlesicach w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie bez powodu wybrano to miejsce, gdyż walory treningowe były znakomite. Mapy treningowe przygotował Marcina Biederman – sportowiec i działacz klubu WKS Wawel Kraków.

Od pierwszego dnia pobytu zawodnicy rozpoczęli swoją ciężką pracę treningową. W poszczególnych dniach realizowane były różne cele treningowe. Były biegi na zwykłych mapach biegowych, mapy z korytarzami (widoczne były na mapie tylko korytarze o szerokości kilkadziesiąt metrów, reszta mapy to białe plamy) oraz mapy szwajcarki (widoczne były na mapie tylko kolejne punkty do których trzeba dobiec, reszta mapy to biała kartka). Nasi zawodnicy radzili sobie z tymi mapami całkiem dobrze, choć nie obyło się bez „wypadnięć” z trasy. Na szczęście po to są treningi, aby ćwiczyć i podnosić swoje umiejętności. Wszyscy zawodnicy UMKS posiadają zegarki sportowe z GPS (jedyny taki klub w Polsce). W porach popołudniowo-wieczornych trenerzy omawiali z zawodnikami ich przebiegi nałożone z GPS na mapy treningowe. Taki sposób analizy biegów obrazuje trenerom całe przebiegi tras poszczególnych zawodników i umożliwia wskazanie dobrych decyzji biegowych zawodników oraz takich, których nie należało podejmować.

Treningi biegowe różniły się nie tylko rodzajami użytych map, ale także dystansami. Były biegi szybkie krótsze oraz długodystansowe – dla młodszych zawodników zbliżające się do 10 km w zależności od podjętych przez zawodników decyzji biegowych. Taki jest ten sport, że wiadomo, do których punktów w terenie należy po kolei dotrzeć, natomiast decyzje, w jaki sposób osiągnąć ten cel (czyli trasa przebiegu) jest całkowicie w gestii zawodnika. W trakcie jednego biegu takich decyzji zawodnik musi podjąć kilkanaście – kilkadziesiąt, w zależności od kategorii wiekowej i typu biegu. Każda zła decyzja powoduje wydłużenie czasu przebiegu, a na mecie liczy się właśnie czas. W godzinach popołudniowych i wieczornych uczestnicy zimowiska korzystali z sali treningowej i rekreacyjnej.

Zimowe zgrupowanie w Podlesicach 2023 miało na celu podbudowanie kondycyjne zawodników oraz podniesienie ich wyszkolenia technicznego, czyli umiejętności szybkiego odczytywania map biegowych. Cel ten na pewno został osiągnięty, ale przed zawodnikami jeszcze kilka miesięcy treningów.  Sezon sportowy rozpocznie się na wiosnę. Na zawodników czekają Klubowe Mistrzostwa Polski, Puchar, Mistrzostwa Polski, zawody rankingowe typu Cup. Zawodnicy powołani do Kadry Narodowej Juniorów będą uczestniczyli w zawodach międzypaństwowych.

Poprzedni artykułIntegracja polsko-ukraińska / Польсько-українська інтеграція
Następny artykułCiepłe mieszkanie – nabór wniosków od 1.03.2023