to cykliczna, ogólnopolska akcja wzorowana na brytyjskim Big Garden Birdwatch gromadząca miłośników uskrzydlonej przyrody z całej Polski. Odbywa się zwyczajowo w końcu stycznia. Jej celem jest kontrola liczebności i różnorodności ptaków występujących na terenach miejskich (parkach, ogrodach) oraz zalatujących do karmników. Wyniki akcji co roku zbierane są przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
W Kwidzynie po raz pierwszy odbyła się w 21 stycznia 2011 roku organizowana przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa i Dział Przyrody Muzeum w Kwidzynie. W bieżącym roku świętujemy 10-lecie udziału kwidzyniaków w zimowym liczeniu ptaków w parkach i ogrodach. Przez ten czas w ramach akcji policzyliśmy setki ptaków z kilkudziesięciu gatunków. Lornetki trzymało ponad stu młodszych i starszych mieszkańców Kwidzyna i okolic.
Jak w wielu innych dziedzinach również Ptakoliczenie jako forma zbiorowej radości z obcowania z przyrodą została dotknięta przez pandemię Covid-19. Z tego powodu krajowy organizator akcji, OTOP ogłosił, że tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie odbywa się “Z Dystansu”. Jest ogromnym smutkiem, że w tej jubileuszowej dla Kwidzyniaków edycji nie spotkamy się na wspólną wycieczkę podsumowaną tradycyjną herbatką na zamku. Mimo to Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa zachęcało do udziału w akcji i przygotowało mały konkurs dla jej uczestników. Każdy kto obserwował ptaki przy karmniku według metody jaką ustalił OTOP (czytaj więcej o metodzie: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie) i przesłał swoje obserwacje za pomocą elektronicznej Karty Obserwacji z Dystansu może wziąć udział w konkursie Eko-Inicjatywy. Kwidzyńscy Ekolodzy czekają do 7 lutego na zgłoszenia uczestników Zimowego Ptakoliczenia. Jeśli brałeś w nim udział prześlij na sekretariat@ekokwidzyn.pl jedno zdjęcie ze swojego liczenia oraz informację jaki najciekawszy gatunek udało Ci się zaobserwować. Wszyscy zgłoszeni obserwatorzy biorą udział w losowaniu a do wygrania jest 10 skrzynek lęgowych (tz. budki) dla ptaków. Taki ptasi domek zamontowany koło domu, przy odrobinie szczęścia, może pozwolić na cieszenie się obserwacją ptasich lęgów na wiosnę.
W razie pytań dot. akcji można kontaktować się z Adamem Juźwiakiem przyrodnikiem ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa pod adresem ajuzwiak@ekokwidzyn.pl.
Poprzedni artykułKomora hiperbaryczna w Kwidzynie.
Następny artykułRuszyła kolejna rządowa tarcza antykryzysowa