13 11 2015 zawody1

W środę 1 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się „Zawody użyteczno – bojowe dla klas mundurowych”.
Zawody łączyły wiedzę historyczną z praktycznymi aspektami obronności naszego Państwa. Poprzez zabawę w terenie, młodych ludzie zdobywali wiedzę o odzyskaniu niepodległości.

Na trasie trzeba było wykazać się sprytem (aby uniknąć wykrycia przez pojazdy wojskowe), umiejętnościami dowódczymi i wiedzą historyczną. Na strzelnicy z kolei potrzebne było celne oko i umiejętność posługiwania się bronią. Po skończonych zadaniach, już na spokojnie, można było ogrzać się przy ognisku oraz zjeść ciepły posiłek.
Dla osób chętnych zostały zorganizowane zajęcia z musztry, można było także wziąć udział w ćwiczeniach saperskich lub z łączności. Każda zainteresowana osoba mogła wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez strażaków z KP PSP w Kwidzynie lub wziąć udział w zawodach strzeleckich z broni czarnoprochowej pod tytułem „O Złoty Zegarek Sagitariusa”. Z kolei Grupa Airsoftowy Samodzielny Pododdział Szturmowy Kwidzyn zorganizowała pokaz technik interwencyjnych stosowanych przez jednostki specjalne.

W czasie zajęć na strzelnicy Władysław Zdanowicz, pisarz z Kwidzyna prezentował swoje książki o tematyce wojskowej, a zwłaszcza ostatnią, jeszcze pachnącą farbą drukarską pod tytułem „Afganistan. Dowódca plutonu”. Historia została oparta na autentycznych relacjach żołnierzy i oficerów uczestniczących w opisanych wydarzeniach, w szczególności na wspomnieniach Rafała Stachowskiego. Kilka książek Zdanowicza trafiło jako nagrody do członków najlepszych zespołów!

Mimo niesprzyjającej pogody, w zawodach uczestniczyło około 150 uczniów z całego powiatu kwidzyńskiego. Najlepszym zespołem okazała się grupa pod nazwą Prabuty, drugie były Stokrotki, zaś trzecie miejsce zajęła Grupa Operacyjna Grot. Po zawodach razem złożyliśmy wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na Skwerze Kombatantów.

Organizatorem imprezy było Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo-Kolekcjonerskie Gward, a zawody zostały zorganizowane dzięki współpracy i wsparciu finansowym z Ministerstwa Obrony Narodowej, pomocy Biblioteki Miejsko Powiatowej w Kwidzynie, Miasta Kwidzyn, Nadleśnictwa Kwidzyn, LOK Koła Kwidzyn, Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Kwidzyna, Ósmej Rangers z Bydgoszczy oraz Grupy Airsoftowy Samodzielny Pododdział Szturmowy Kwidzyn.
Wszystkim uczestnikom oraz osobom, które zaangażowały się w pomoc oraz organizację imprezy raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy.

13 11 2015 zawody2
13 11 2015 zawody3
13 11 2015 zawody4
13 11 2015 zawody5
13 11 2015 zawody6
13 11 2015 zawody7
13 11 2015 zawody8

Poprzedni artykułMiędzynarodowa grupa wolontariuszy w Kwidzynie
Następny artykułAPEL DO MIESZKAŃCÓW NASZEGO MIASTA – NISKA EMISJA ZAGROŻENIEM ŻYCIA I ZDROWIA