07 08 2014 szwecja1

Tym samym czym dla biegaczy długodystansowych jest maraton w Nowym Jorku czy Bostonie, tym dla biegaczy na orientację są zawody O-Ringen w Szwecji. To wielkie 5-dniowe święto BNO i największa tego typu impreza na świecie. W rekordowym 2008 roku w Salen rywalizowało ponad 24 tys. zawodników. W tym roku w Kristianstad pobiegło 21 tys., a wśród nich po raz pierwszy byli zawodnicy UMKS Kwidzyn.

– W Szwecji spędziliśmy cały tydzień, a wyprawa i start w zawodach były dla moich podopiecznych wielkim sprawdzianem i wielką przygodą – relacjonuje Tomasz Müller, prezes i trener UMKS Kwidzyn, który stał na czele 10-osobowej wyprawy.

Ekipa kwidzyńskiego UMKS pojechała do Szwecji nie tylko z powodu aspektów czysto sportowych, ale i po to, by promować wielką międzynarodową imprezę, która w przyszłym roku zostanie zorganizowana w naszym mieście. To Grand Prix Polonia 2015. O tym wydarzeniu informował stosowny banner na namiocie kwidzynian.

Chciałem, żeby młodzi zawodnicy z naszego klubu na własne oczy zobaczyli, jak wygląda taka impreza, bo to naprawdę jest coś niesamowitego – mówi Tomasz Muller.

Bo O-Ringen to nie tylko dziesiątki tysięcy ludzi i setki namiotów rozbitych na terenie bazy imprezy, ale też i cała towarzysząca jej infrastruktura. To właściwie małe miasteczko biegów na orientację, a wrażenie na wszystkich robi nawet liczba torów, którymi biegacze dobiegają do mety. Przede wszystkim zaś ilość samych zawodników, którzy na metę wpadają w sekundowych odstępach przez wiele godzin.

Jeśli chodzi o wyniki sportowe, to kwidzynianie wypadli przeciętnie, ponieważ najlepszym z nich udało się uplasować pod koniec pierwszej setki w swoich kategorii (startowało ponad 200 zawodników w kategorii). Najwyżej w klasyfikacji końcowej była Natalia Szuba, która w kat. D12 zajęła 98 pozycję. Jednak na najwyższą lokatę w tych zawodach miała szansę najmłodsza w ekipie Iga Muller, która na czterech etapach plasowała się w pierwszej 50-tce, jednak opuściła jeden z punktów na trasie III etapu i ostatecznie nie została sklasyfikowana.
Warto jednak podkreślić, że nasza młodzież do tej pory nie startowała na tak trudnych technicznie trasach – mówi prezes UMKS Kwidzyn – Było na niej sporo punktów kontrolnych, więc łatwo było o pomyłkę, a do tego teren najeżony był kamieniami i wielkimi głazami, które znacznie utrudniały poruszanie się.

Wystarczył zresztą rzut oka na mapę, by się o tym przekonać. Pełna była bowiem czarnych kropek oznaczających kamienie, a jak zaznacza Tomasz Müller, na mapie oznaczono tylko te większe niż 1,5 m wysokości. Co jakiś czas na mapie można było także natrafić na proste czarne linie linie symbolizujące murki skalne, którymi oznaczone były kiedyś granice poszczególnych działek ziemi.

Tak kiedyś odgradzano poszczególne włości. Dzisiaj wiele z tych kamiennych murów jest zarośniętych, więc niektóre na naszej trasie stanowiły spore niebezpieczeństwo – tłumaczy szef kwidzyńskich biegaczy na orientację.

Do Szwecji biegacze pojechali dzięki wsparciu Miasta Kwidzyna oraz PGNiG Oddział Handlowy w Gdańsku. Swoją pomoc okazało także nasze partnerskie miasto Olofstrom.

Szczególnie cennym może się okazać bezpośredni kontakt z wice dyrektorką tamtejszego liceum, która sama jest szefową miejscowego klubu biegu na orientację OK Vilse. Zresztą w samej szkole są nawet klasy o profilu BNO, do których sprowadzani są młodzi zawodnicy z całej południowej Szwecji, co najlepiej świadczy o popularności tej dyscypliny wśród Skandynawów – podkreśla Tomasz Müller.

Przy okazji wizyta kwidzyńskich sportowców może dać nowe otwarcie w partnerskich stosunkach pomiędzy oboma miastami. Te ostatnio nieco się ochłodziły, głównie dlatego, że w szwedzkim mieście doszło do zmiany lokalnej władzy. Może uda się je odbudować na poziomie wymiany sportowo-młodzieżowej, bo w przyszłym roku Szwedzi zapowiedzieli już przyjazd do nas z rewizytą na Grand Prix Polonia.

W wyprawie udział wzięli: Iga Muller, Zuzanna Sitko, Natalia Pudlis, Natalia Szuba, Natalia Deyna, Wiktor Muller, Szymon Górski, Filip Filipczak, Dariusz Koliński, Dariusz Górki i Tomasz Muller.

07 08 2014 szwecja2
07 08 2014 szwecja3
07 08 2014 szwecja4
07 08 2014 szwecja5

Poprzedni artykułChór FIAT w Kwidzynie
Następny artykułWawel Cup 2014