Kwidzyn pierwszej dekady powojennej w dokumencie archiwalnym” jest prezentacją codzienności Kwidzyna z jego ówczesnymi radościami, problemami, bolączkami. Tytuł wystawy nieprzypadkowo nawiązuje do początków formowania się lokalnej społeczności w nowych realiach politycznych, społecznych i gospodarczych. Okres wyznaczony przez cezury 1945 i 1956 zawiera w sobie najbardziej charakterystyczne wówczas zjawisko niemal całkowitej wymiany ludności Kwidzyna pod względem narodowościowym. Wyłaniająca się z akt specyfika działań ówczesnego aparatu administracyjnego nie przesłania mimo wszystko pozorów normalności i nadziei mieszkańców na lepsze jutro.
Ekspozycja uzupełniona została o dwie mniejsze prezentacje, z pozoru nie powiązane ze sobą, choć tak naprawdę będące dokładnym odzwierciedleniem sposobu funkcjonowania państwa polskiego w okresie komunizmu. Część „TWARZE KWIDZYŃSKIEJ BEZPIEKI” prezentuje komunistyczny aparat bezpieczeństwa w Kwidzynie. Na planszach można obejrzeć sylwetki 12 funkcjonariuszy, którzy pełnili funkcję szefów kwidzyńskiego UB i SB w latach 1945-1989.
Ostatnia część wystawy poświęcona została wydarzeniom w obozie internowanych, zlokalizowanym na terenie Zakładu Karnego w Kwidzynie w czasie stanu wojennego. 14 sierpnia 1982 roku służba więzienna, milicja i zomo pobiły dotkliwie 81 spośród 150 przebywających tam osób. 38 internowanych osób odniosło ciężkie obrażenia ciała, kilka z nich trwałe kalectwo. Poza dokumentami zaprezentowane zostały znaczki, wykonane przez internowanych na potrzeby poczty obozowej w okresie sierpnia i września 1982 roku.
W wystawie wykorzystano zasoby: Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku; Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku; Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Olsztynie oraz Archiwum Państwowego w Gdańsku
Wystawa:
24.08.2007 – 28.09.2007 r.
foyer kinoteatru kwidzyńskiego ul. Katedralna 18
Wstęp wolny. Zapraszamy do zwiedzania