makieta kolej
fot. Canva

2 września o godz. 10:00 Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie zaprasza na uroczyste otwarcie Wystawy Makiet Kolejowych Grupy Modelarskiej „Polska Makieta Modułowa H0” w holu głównym biblioteki.

Do obejrzenia są 2 makiety:
1. Szlak wąskotorowy Kwidzyn – Mareza Makieta „Nad dachami Kwidzyna”
2. Stacja Rusinowo Wąskotorowe

Wstęp wolny.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 2-3 września, w godzinach od 10:00 do 17:00.

Do projektu „Nad dachami Kwidzyna” Leszek Lewiński – członek Grupy Modelarskiej Polska Makieta Modułowa H0 – przymierzał się kilka lat. Kilkaset zdjęć i filmowych ujęć, stare fotografie ulicy Drzymały, mapy z zasobów geodezyjnych, wielokrotne oględziny w terenie oraz nieoceniona pomoc Justyny Liguz – to materiał, który stał się podstawą do wykonania trzysegmentowej makiety. Makieta przedstawia fragment szlaku pomiędzy stacjami Kwidzyn Wąsk. i Mareza w czasach funkcjonowania Kwidzyńskiej Kolei Wąskotorowej.
Jest to bardzo interesujący i zarazem nietypowy na terenie naszego kraju przebieg wąskotorowej linii kolejowej: wysoki nasyp, estakada nad ulicą Dzymały i most przerzucony nad rzeką Liwą. Na makiecie znalazło się kilka budynków mieszkalnych i przemysłowych. W tle widoczny jest krajobraz miasta i kwidzyński zamek. Tor – tak jak w oryginale – został ułożony w łukach i dużym podłużnym pochyleniu. Prace rozpoczęły się od odtworzenia w skali 1:87 wszystkich budynków. Później zostały przygotowane obiekty mostowe, a dopiero na końcu zbudowane były segmenty makiety. Prace przy budowie trwały 5 lat.
Projekt został zakończony, a makieta miała swój debiut na najważniejszej wystawie makiet kolejowych w Europie, która odbyła się w marcu tego roku, w niderlandzkim Utrechcie. Później, w kwietniu, została zaprezentowana na Wystawie Realistycznych Makiet Kolejowych w Redzie – rodzinnym mieście autora tej pracy. Jej trzecią publiczną prezentacją jest pokaz w Kwidzynie.

Pomysł budowy modelu nowej stacji wynikał z planów rozbudowy wąskotorowej nitki Polskiej Makiety Modułowej. Wybór padł na Rusinowo, gdyż była to nieduża stacja końcowa z kilkoma torami, pięcioma rozjazdami oraz lokomotywownią. Zachowane plany i mapy wskazały, że możliwe jest jej odtworzenie w skali 1:87 bez żadnych skrótów i uproszczeń.
Makieta stacji w Rusinowie była budowana przez 6 lat. Odwzorowano na niej przełom epok modelarskich IIIc/IVa. Model składa się z trzech segmentów tworzących moduł zgodny ze standardami PMM-u.  Układ torowy tworzą: jeden tor główny zasadniczy, jeden tor główny dodatkowy i dwa tory boczne. Zastosowano materiał torowy firmy Tilligoraz, rozjazdy wykonane ręcznie na zamówienie i zakupione u modelarza – ich twórcy. Na makiecie odwzorowane zostały obiekty budowlane: budynek stacyjny (wykonany na podstawie oryginalnych planów znalezionych na internetowym forum dawnego Malborka), budynek jednostanowiskowej lokomotywowni, budynek toalet, budynek mieszkalny oraz place ładunkowe. Przy budynku mieszkalnym odtworzono zabudowania gospodarcze z gołębnikiem. Wszystkie budynki kolejowe autor makiety wykonał własnoręcznie, wykorzystując głównie karton i płytki z tworzywa sztucznego firmy Auhagen. W widocznych pomieszczeniach mają one odwzorowane wnętrza i są oświetlone. Zieleń niska została wykonana metodą elektrotrawosadzenia z wykorzystaniem materiałów firm Heki i Mininatur, zaś zieleń średnia – z produktów firmy Heki o nazwie Creativ oraz z wyhodowanej własnym sumptem komosy, oklejonej imitacją listowia produkcji firmy Anita Decor. Duże drzewa liściaste wykonano z drutu, a zieleń, którą zostały pokryte – to półprodukty firmy Mininatur. Drzewa owocowe zostały zakupione w firmie MBR.

Na makiecie prezentowany jest ruch pociągów pasażerskich i towarowych. Po przyjeździe na stację od pociągu odczepiony zostaje parowóz, który udaje się na obrządzanie i wodowanie. W przypadku przyjazdu lokomotywy spalinowej objeżdża ona skład i dołącza się do pociągu z drugiego końca. Gdy na stację przybędzie pociąg towarowy, to po „oblocie” wagonów przez lokomotywę wykonywana jest praca manewrowa związana z obsługą ładowni. Na koniec parowóz zjeżdża na obrządzanie i do budynku lokomotywowni. Lokomotywownia posiada ruchome drzwi, a ustawiony przed nią żuraw wodny – ma ruchome ramię.

Makieta została wykonana w tak zwanej formie prezentacyjnej, co oznacza, że posiada ona tło i fryz z oświetleniem. Jest to forma stosowana podczas prezentacji modelu na wystawach dla publiczności. W przypadku włączenia jej do większego układu makiety modułowej prezentuje się ją bez tła i fryzu. Znormalizowany przekrój przejściowy umożliwia połączenie jej z dowolną makietą wykonaną według standardów PMM H0.

Premiera makiety stacji Rusinowo miała miejsce podczas międzynarodowej wystawy makiet kolejowych Modeltrein Expo On traXS! w holenderskim Utrechcie, w marcu 2019 r.

Autorem makiety jest Sebastian Marszał.

Plakat - Wystawa Makiet Kolejowych

Poprzedni artykułMalowanie graffiti i zabawa w rytmie rap
Następny artykułPożegnanie lata na Placu Jana Pawła II