Mały globus znajduje się w ludzkiej dłoni
fot. canva.com

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek we współpracy z lokalnymi partnerami, otworzyło  punkty informacyjno-doradcze dla imigrantów. W Kwidzynie taki punkt działa od grudnia 2019 r. świadczy swoje usługi w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Hallera 5. Punkt w czasie obowiązywania stanu epidemicznego działa online i telefonicznie. Skontaktować się można pod adresem doradca.kwidzyn@cwii.org.pl  lub pod numerem telefonu 882 574 531 (poniedziałek-czwartek 13.00-18.00, piątek 13.00-17.00).

W punktach imigranci z krajów nie należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą otrzymać informację i porady z zakresu:

  • legalizacji pracy i pobytu w Polsce, praw pracowniczych, łączenia rodzin,
  • doradztwa zawodowego,
  • korzystania z opieki zdrowotnej, obowiązków podatkowych, uzyskiwania numeru PESEL i meldunku,
  • korzystania z instytucji publicznych i organizacji społecznych, poszukiwania pracy, wynajmu mieszkania,
  • informacji o polskim rynku pracy, prawach i obowiązkach pracownika cudzoziemskiego, przepisach BHP,
  • portali z ofertami pracy, zasadami legalizacji zatrudnienia, rodzajach umów o pracę, wyszczególnieniem spraw, które można załatwić online, korzyści wynikających z posiadania profilu zaufanego,
  • wchodzenia w system edukacji, wsparcia dla dziecka imigranckiego w szkole, doradztwa zawodowego.

Po uprzedni umówieniu terminu można skorzystać ze specjalistycznej porady prawnej oraz wsparcia psychologa dla dziecka, osoby dorosłej i dla rodzin.

Od momentu otwarcia punktu udzielono kilkuset porad. Zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy ale po poradę zwracali się również osoby pochodzące z Kanady, Maroka, Meksyku, Tunezji.

Poprzedni artykułPBS Kwidzyn – Bank z dobrą energią
Następny artykułObowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB