dziecko trzyma z tyłu flagę Polski
fot. Canva

W nadchodzący długi weekend świętujemy ważne wydarzenia dla Polski – 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dla kwidzynian – stulecie utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

W tym czasie będzie patriotycznie, historycznie, kulturalnie i rekreacyjnie.

Patriotycznie:

10 listopada (czwartek) godz. 9.00

Obchody 100-lecia utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

Uroczystości odbędą się w I Liceum Ogólnokształcącym z udziałem wyjątkowego gościa prof. Rocha Mackowicza, ucznia dawnego Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie.

Profesor Roch Mackowicz pochodzi z Pomorza i jest jedynym żyjącym uczniem polskiego przedwojennego gimnazjum w Kwidzynie. Dorosłe życie poświęcił nauce. Wybitny ornitolog, leśnik i ekolog. Pracownik naukowy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, autor szeregu monografii poświęconych przyrodzie Warmii i Mazur.

 11 listopada (piątek)

Zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystych obchodach 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości:

Godz. 10.00

   • rozpoczęcie uroczystości na Skwerze Kombatantów
   • Apel Pamięci
   • złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza
   • przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego

Godz. 10.35

   • złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
   • przemarsz do Katedry p.w. Św. Jana Ewangelisty

Godz. 11.00

   • msza św. za Ojczyznę

 

orzeł w koronie , w tle wycięte serduszka
fot. Canva

Historycznie:

W dniach 10-18 listopada w foyer kinoteatru udostępniona będzie nieodpłatnie wystawa poświęcona 100-leciu Związku Polaków w Niemczech, pt. „1922 – 2022″. ZPwN. Ludzie. Idee. Pamięć”. Wystawę przygotowało Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie. Zwiedzać wystawę można w godzinach pracy kinoteatru od 15.00 do 20.00.

Więcej informacji nt. Związku Polaków w Niemczech na stronie: https://kwidzyn.pl/100-lecie-zwiazku-polakow-w-niemczech-34036/

Kulturalnie:

11 listopada godz.12.00

Kwidzyńskie Centrum Kultury zaprasza do teatru na koncert Tymoteusza Bies w 104 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaprezentowane będą utwory polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Mieczysława Weinberga, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego.

Tymoteusz Bies – muzyk, pianista, laureat wielu konkursów muzycznych, zdobywca nagrody specjalnej jury 79. Festiwalu Filmowego w Cannes za film „Chleb i Sól”. Tworzy kompozycje muzyki filmowej.

Więcej informacji na stronie: https://kckkwidzyn.pl/wydarzenia/3841/tymoteusz-bies-narodowo

Rekreacyjnie:

Gra miejska w formie aplikacji, której trasę opracowali aktywiści z Opencaching.pl. W czwartek 10 listopada, specjalnie dla drużyn kwidzyńskich szkół podstawowych, na terenie Kwidzyna udostępnione zostaną nowe skrzynki pn. „100-lecie Związku Polaków w Niemczech” w ramach Geocaching. Od piątku 11 listopada z aplikacji będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy.

Geocaching to zabawa, która polega na tym, aby odnaleźć ukryte w różnych miejscach tajemnicze skrytki (skarby). Pomóc ma w tym aplikacja i zawarte w niej wskazówki i podpowiedzi.

Więcej informacji na stronie: https://kwidzyn.pl/wydarzenie/terenowa-gra-miejska/

11 listopada w godz. 10.00-18.00 aktywnie świętujemy – biegniemy lub maszerujemy dla uczczenia 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz stulecia utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

Jest to dodatkowa świąteczna aktywność w ramach akcji „Odpocznij od fotela” organizowanej przez Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji, Nadleśnictwo Kwidzyn oraz kwidzyński UMKS.

Start o dowolnej godzinie w przedziale czasowym 10.00-18.00 na nowej bieżni Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Staszica. Uczestnicy biegną, maszerują lub spacerują na dystansie 1922 metrów (10 okrążeń), nawiązującym do daty utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

więcej informacji na stronie: https://kwidzyn.pl/listopadowy-bieg-dla-wszystkich-33973/ 

kartka okolicznościowa przedstawiająca dawne gimnazjum

Poprzedni artykuł„Opieka wytchnieniowa” – rusza nabór wniosków
Następny artykułMamy to! Wyniki głosowania w VIII edycji KBO na rok 2023