Kwidzyn od średniowiecza był miastem biskupim i stolicą biskupstwa pomezańskiego. Obecnie diecezja taka nie istnieje a Kwidzyn od 1992 r. należy do diecezji elbląskiej. Doczekał się jednak kolejnego biskupa. Został nim werbista, misjonarz, o. Walenty Gryk SVD (Societas Verbi Divini).

Ojciec Walenty ma 65 lat i pochodzi z Kwidzyna. Na misje do Papui wyjechał w 1985 roku. W ostatnich latach był koordynatorem powołań oraz sekretarzem ds. misji werbistowskiej Prowincji Papua Nowa Gwinea. Będzie trzecim polskim werbistą-biskupem w tym kraju.

Walenty Gryk urodził się 23 lutego 1957 roku w Uzbiereżu, w powiecie grodzieńskim na terenie ówczesnego ZSRR (dzisiejsza Białoruś, niedaleko granicy z Litwą). Rodzinie pozwolono przenieść się do Polski dopiero w 1958 r., już po śmierci taty. Mama z czwórką dzieci: Henrykiem, Stanisławem, Marią  i Walentym ostatecznie zamieszkała w Kwidzynie. W naszym mieście Walenty ukończył szkołę podstawową, a następnie Państwowe Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Maturę zdał w 1977 roku i jesienią tego roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego. Nie ukrywa, że na decyzję o zostaniu misjonarzem miała wpływ lektura listów misjonarzy z Papui Nowej Gwinei. Do czas wstąpienia do Werbistów, przez wiele lat był ministrantem w Kaplicy Sióstr Misjonarek Benedyktynek (róg Warszawskiej i Piastowskiej), gdzie w latach 1958 – 1968 kapelanem był śp. o. Piotr Lisiecki SVD. To jego o. Walenty nazywa ojcem swojego powołania. Jeszcze czterech jego kolegów ministrantów zostało werbistami: Edward Jan Michowski (Ghana i Kenia), śp. Stanisław Piotrowski (Polska), Zbigniew Wesołowski (Niemcy/Tajwan) a w późniejszym okresie również Tomasz Klawoń (Rosja).

Walenty przyjął święcenia kapłańskie 28 kwietnia 1984 roku w Pieniężnie. Już w następnym roku wyjechał do Papui Nowej Gwinei. Na początku odbył 2,5 miesięczny kurs języka pigin, a potem udał się do Goroki, swojej pierwszej placówki misyjnej. Wyjeżdżając do Papui Nowej Gwinei po święceniach chciał przede wszystkim być blisko z wiernymi. Na początku tak rzeczywiście było, ale później ułożyło się inaczej. Większość czasu spędzał na pracy administracyjnej i doglądaniu misji. Ale zawsze najbardziej cenił czas, gdy mógł pracować na parafii i być z ludźmi.

14 lutego 2022 roku Ojciec Święty mianował o. Walentego Gryka SVD biskupem diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei.

– Nie wiedziałem, że jestem na liście kandydatów. Nuncjusz Apostolski zadzwonił 4 lutego … i się dowiedziałem. Oczywiście, zgodnie z procedurą, potrzebna była moja zgoda. Powiedziałem nuncjuszowi, że potrzebuję weekendu, żeby się zastanowić. Kiedy się ostatecznie zdecydowałem, mogłem określić, kiedy to powinno zostać ogłoszone. Więc poprosiłem, by było to 14 lutego, we wspomnienie mojego patrona, świętego Walentego – mówi o. Walenty Gryk SVD.

Poprzedni artykułMMTS Kwidzyn ograł Gwardię Opole
Następny artykułPrąd z owoców