Niespełna dwa tygodnie pozostały do pierwszego spotkania w ramach rundy wiosennej I ligi grupy A w piłkę ręczną mężczyzn, w której występują trzy kwidzyńskie zespoły: USAR Kwidzyn, SMS I Kwidzyn ZPRP i SMS II Kwidzyn ZPRP.

29 stycznia po raz pierwszy zabrzmi gwizdek sędziego rozpoczynającego pierwsze ligowe spotkanie w roku 2022, w którym USAR Kwidzyn zmierzy się na wyjeździe z drużyną SKF KPR Spartą Oborniki. Czas jednak na szybkie podsumowanie tego, co minęło w pierwszej rundzie i zapowiedź tego co przed nami.

Zacznijmy od ligowej tabeli, w której to po 11 spotkaniach, z 10 zwycięstwami i 1 porażką USAR Kwidzyn znajduje się na drugim miejscu. Przed nimi znajduje się tylko drużyna KS Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna z kompletem zwycięstw i w skutek tego, że jedno ze zwycięstw USARa miało miejsce po serii rzutów karnych – z przewagą 4 punktów. Udało nam się natomiast uciec nieco kolejnym drużynom w lidze, gdyż na trzecim miejscu uplasowała się KSPR KOSPEL – Gwardia Koszalin z 21 punktami, a więc ze stratą 8 punktów do zespołu prowadzonego przez trenera Dominika Borynia.

O co przyjdzie się grać w drugiej rundzie?

Pomiędzy sezonami 2020/21 i 2021/22 miała miejsce reforma polskich rozgrywek w piłce ręcznej, z którą zmierzymy się już w tym roku. Pomiędzy Superligą, a I ligą powstały nowe rozgrywki o nazwie Liga Centralna, która ma być nowym, silniejszym zapleczem do Superligi. Ma ona za zadanie dążyć do profesjonalizacji kolejnych rozgrywek i klubów sportowych w piłce ręcznej, a także zmniejszyć dystans dzielący zespoły I ligowe do drużyn z Superligi. Tym samym zmieniła się też forma awansów i spadków z ligi. Nas, tak jak rok temu interesuje tylko to pierwsze, gdyż celem zespołu jest znalezienie się w rozgrywkach Ligi Centralnej. Droga do LC jest jednak w tym sezonie nieco trudniejsza niż w poprzednim sezonie, gdyż tylko zespół z 1 miejsca będzie mógł się o taki awans ubiegać, lecz samo zwyciężenie w swojej lidze nie daje od razu pewności awansu. Zwycięzcy czterech grup I ligi zmierzą się w Turnieju Mistrzów, z którego tylko dwie najlepsze będą mogły awansować do Ligi Centralnej o ile spełni warunki licencyjne. Co za tym idzie, czeka nas bardzo ciężka przeprawa, by awansować na 1 miejsce w lidze, a później walczyć w Turnieju Mistrzów o dalszy awans. Na pewno jednak taki sam cel ma drużyna z Kościerzyny więc czeka nas ciekawa runda!

Mecz USAR KWIDZYNJak wypadła runda jesienna?

W pierwszej rundzie 6 z 11 spotkań zostało rozegranych w domu. Jeden wyjazd był dość bliski J  grano w hali przy ulicy Wiejskiej z kwidzyńskim SMSem I. W pierwszych pięciu spotkaniach tego sezonu zespół zwyciężał pięciokrotnie, a jedyna porażka w rundzie jesiennej przytrafiła się w szóstej kolejce przeciwko Sokołowi Porcelana Lubiana Kościerzyna. Kolejnych pięć spotkań było już zwycięskich, choć jedno z nich – przeciwko KPR Elbląg – wygrano dopiero po rzutach karnych, co przyniosło zdobycz dwóch, a nie trzech punktów.

Najwięcej bramek USAR rzucił drużynie SMS II Płock – 41. Najmniej Sokółowi Kościerzyna – 25. Średnio zdobywał 30,27 bramki na mecz przy 26,73 traconych bramkach.

Co nasz czeka w drugiej rundzie?

USAR zaczyna drugą rundę 29 stycznia w meczu przeciwko Sparcie Oborniki, a więc drużynie z 11 miejsca w ligowej tabeli. Pierwszy mecz u siebie zagra w weekend 12-13 lutego, z MKS Mazur Sierpc. 26 lutego czeka zespół najdłuższa, około 370 kilometrowa podróż do Gryfina. Arcyważnym spotkaniem, które na pewno wpłynie na układ ligowej tabeli będzie mecz przeciwko Sokołowi Kościerzyna, który odbędzie się w weekend 26-27 marca, na parkiecie w Kwidzynie. Kolejne dwa spotkania z ligową czołówką na przełomie kwietnia i maja, kiedy to najpierw u siebie USAR zmierzy się z drużyną Tytanów Wejherowo, a następnie pojedzie do Koszalina zmierzyć się z miejscową Gwardią.

W rundzie jesiennej zagrało 17 zawodników. Ośmiu miało okazję wystąpić w każdym z 11 spotkań. Są nimi Paweł Kiepulski, Marcin Wysocki, Jacek Szwed, Beniamin Werra, Karol Gryń, Dominik Sonnenfeld, Hubert Raczkowski i Bartosz Preuss.

W tym sezonie do czołówki strzelców zespołu obok Dominika Sonnenfelda i Bartosza Janiszewskiego, dołączył Bartosz Preuss. Cała trójka znajduje się w czołowej dwudziestce klasyfikacji strzelców ligowych. Najwyżej, na trzecim miejscu znajduje się Bartosz Janiszewski z 86 bramkami i stratą 6 trafień do Maksima Kruchkou z Gwardii Koszalin. Na miejscach 13 i 17 znajdują się Bartosz Preuss i Dominik Sonnenfeld z odpowiednio 55 i 48 bramkami na koncie. Wysoką średnią bramek na mecz posiada również Artur Ekstowicz, wypożyczony z kwidzyńskiego MMTSu, który wystąpił 3-krotnie w barwach USARa, rzucając średnio 5 bramek na mecz.

Wiosenny rozkład jazdy USAR Kwidzyn:

29.01.2022 r., godz. 17:00 – SKF KPR Sparta Oborniki – Wyjazd

12-13.02.2022 r. – MKS Mazur Sierpc – Dom

26.02.2022 r., godz. 18:00 – PGE KPR Gryfino – Wyjazd

05-06.03.2022 r. – SMS ZPRP I Kwidzyn – Dom

12-13.03.2022 r. – SMS ZPRP II Płock – Wyjazd

26-27.03.2022 r. – KS Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna – Dom

02-03.04.2022 r. – SMS ZPRP II Kwidzyn – Wyjazd

23-24.04.2022 r. – KS Szczypiorniak Olsztyn – Wyjazd

30.04-01.05. 2022 r. – KS Tytani Wejherowo – Dom

07.05.2022 r., godz. 17:00 – KSPR KOSPEL – Gwardia Koszalin – Wyjazd

14.05.2022 r. – KPR Elbląg – Dom

Na kolejną rundę życzymy USARowi dobrego wejścia w rozgrywki, dobrej formy i ataku na szczyt ligowej tabeli. POWODZENIA!

 

Poprzedni artykułSzczepienia bez rejestracji w najbliższą sobotę
Następny artykułIII Ogólnopolski konkurs etiud aktorskich EPILOG