młodzi zawodnicy pozują z medalami

We wrześniu odbyły się finałowe rozgrywki drugiej rundy Klubowych Mistrzostw Polski. W klasyfikacji generalnej Klubowych Mistrzostw Polski 2022 w biegu na orientację UMKS Kwidzyn zdobył 423,47 pkt. i znalazł się na VI pozycji.

Do klasyfikacji generalnej zaliczanych jest 6 biegów na różnych dystansach rozgrywanych w dwóch rundach. Podczas wiosennej I rundy w Złotoryi odbyły się biegi: sprinterski, na dystansie klasycznym i sztafety 3-osobowe. Po świetnym występie i 13 medalach indywidualnych, wywalczonych wiosną na Dolnym Śląsku, UMKS Kwidzyn zajmował bardzo wysokie VI. miejsce. II runda KMP tradycyjnie składała się ze sprintu nocnego, biegu średniodystansowego i sztafet klubowych, tzw. sztafet pokoleń.

Sprint nocy zorganizowany został na ulicach Starego Miasta w Pułtusku oraz terenach nadrzecznych Narwi, a zawodnicy biegali m. in. po porcie rzecznym, najdłuższym rynku w Europie i renesansowym zamku. W UMKS najlepiej tego wieczoru spisało się pięciu naszych zawodników. Bezkonkurencyjna okazała się Paula Wejtko (SP6), która z przewagą 7 sekund wygrała w kategorii K10. Świetnie pobiegła też nasza kadrowiczka Iga Müller (w kat. K18 – II LO), która zajęła II miejsce przegrywając jedynie z reprezentującą barwy UKS Orientuś Łódź, aktualną mistrzynią Europy Juniorek Rirtą Maramarosi z Węgier. Doskonale pobiegli również Jakub Jędras (SP4) i Paweł Pękal (SP6), którzy w kat. M12 ze stratą poniżej 30 sekund do zwycięzcy wywalczyli odpowiednio II i III miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowała się Klaudia Marciniak w kat. K12 (SP4), która ukończyła zawody na III miejscu.

Niestety, po zakończeniu zawodów okazało się, że celowe działanie niektórych mieszkańców Pułtuska, mimo wcześniejszych uzgodnień organizatora, utrudniło lub wręcz uniemożliwiło pokonanie trasy przez niektórych zawodników z kilku innych kategorii wiekowych. To znacznie wypaczyło wyniki w tych kategoriach, przez co decyzją organizatorów i komisji sędziowskiej, po raz pierwszy uznano, że wyniki tego biegu z żadnej kategorii nie będą zaliczane do Klubowych Mistrzostw Polski.

W biegu średniodystansowym doskonale pobiegła Maja Roszak, która wygrała kategorię K45 i z przewagą ponad 2 minut zdobyła złoty medal Klubowych Mistrzostw Polski. Srebrne medale wywalczyli: Iga Müller (K18) i Paweł Pękal (M12). Po mniej udanym sprincie swoją klasę pokazała też Katarzyna Szafarewicz w kat. K12 (SP4), która wywalczyła brązowy medal KMP. Wśród pozostałych wyników na uwagę zasługuje jeszcze wysoko punktowane IV miejsce Pauli Wejtko (K12) i Wiktora Müllera (M18 – ZS nr 1), V miejsce Hanny Perfikowskiej (K18 – Społ. LO) i VI miejsce Klaudii Marciniak.

Finałowa sztafeta klubowa składała się z 7 zawodników z różnych kategorii wiekowych. To była niezwykle emocjonująca rywalizacja, ponieważ mało który klub ma bardzo silnych i wszechstronnych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Wśród zawodników UMKS fantastycznie spisała się Hanna Perfikowska, która rywalizując z zawodniczkami elity przyprowadziła naszą pierwszą sztafetę na doskonałym V miejscu. Rewelacyjnie spisali się też nasi najmłodsi zawodnicy Paweł Pękal, Jakub Jędras oraz w drugiej sztafecie klubowej Katarzyna Szafarewicz. Z dobrej strony pokazali się również Paweł Perfikowski, Wiktor Rygielski i Maja Roszak.

Ostatecznie, wśród 49 sztafet klubowych pierwsza sztafeta UMKS w składzie Hanna Perfikowska, Wiktor Müller, Paweł Pękal, Paweł Perfikowski, Jakub Jędras, Iga Müller i Piotr From ukończyła zawody na 17 miejscu, a druga sztafeta na 27 miejscu.

Trenerami zawodników UMKS Kwidzyn są Dorota Redzińska, Przemysław Jędras i Tomasz Müller.