W wyjątkowo szybkim tempie rozgrywane są kolejne imprezy mistrzowskie w biegu na orientację w Polsce. Tym razem w miniony weekend przeprowadzona została ostatnia runda Klubowych Mistrzostw Polski. 27 osobowa reprezentacja UMKS najpierw, w piątek 18 września walczyła na malowniczych trasach biegu sprinterskiego wokół Zamku Książ w Wałbrzychu, a w sobotę i niedzielę 19 i 20 września na karkonoskich wzgórzach w Bystrzycy Górnej i Zagórza Śląskiego koło Świdnicy. W zawodach wzięło udział ponad 600 zawodników z całej Polski.
W sprincie swoją bardzo wysoką pozycję w rankingu ogólnopolskim potwierdzili wszyscy nasi liderzy. Ze złotem z Zamku Książ po raz kolejny wyjechał nasz weteran Edward Pokora wygrywając w kategorii M75. Srebrne medale zdobyły Hanna Perfikowska (K16 – Społeczne LO, Maja Roszak (K45) oraz Wiktor Müller (ZS nr 1), a brązowy wywalczyła jego siostra Iga Müller (K16 – II LO). Warto też wspomnieć o bardzo dobrym występie biegającego trenera UMKS Przemysława Jędrasa w kat. M35 i startującej w kategorii K12 Katarzynie Szafarewicz (SP 4) na co dzień biegającej jeszcze w kategorii 10-cio latek, którzy wywalczyli odpowiednio 4 i 5 miejsce.
Następnego dnia rywalizacja przeniosła się na wzgórza wokół Bystrzycy Górnej. Złoto na dystansie klasycznym ponownie wywalczył Edward Pokora w kat. M75, a dołączyła do niego nasza świeżo upieczona Mistrzyni Polski juniorek młodszych, uczennica II LO Iga Müller (K16), która wygrywając z przewagą ponad 8 minut nad drugą na mecie mieszkanką Kwidzyna, reprezentującą jednak barwy Azymutu 45 Gdynia, Kateryną Tsepurdey (II LO).
Ostatnim akcentem tegorocznych Klubowych Mistrzostw Polski były biegi sztafetowe w Zagórzu Śląskim. Najlepiej poradziła sobie nasza najmłodsza sztafeta w kategorii M12 biegająca w składzie Jakub Jędras (SP4), Marek Kisłowski (SP Rakowiec) i Katarzyna Szafarewicz (SP4), zdobywając srebrne medale. W kategorii K16 Kinga Rygielska (I LO), Hanna Perfikowska i Iga Müller, zdobyły brązowy medal, podobnie jak nasze najbardziej doświadczone dziewczęta w kategorii K105, startujące w składzie – Maja Roszak, Patrycja Pabian i Katarzyna Kędzior.
Podczas tej ostatniej rundy Klubowych Mistrzostw Polski zawodnicy UMKS (najmłodszy klub w Polsce) wywalczyli 7 medali indywidualnych (3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy) oraz 3 medale w biegu sztafetowym, ale co ważniejsze w przypadku tych zawodów, powtórzyli wywalczone w ubiegłym roku 7 miejsce w klasyfikacji drużynowej, czym potwierdzili swoją pozycję wśród 8 najsilniejszych klubów orientacji sportowej, tworzących w Polsce I ligę.
– Nie byłby tego sukcesu UMKS gdyby nie pomoc ze strony Starostwa Powiatowego w Kwidzynie oraz wieloletniemu wsparciu ze strony Miasta Kwidzyn, a także International Paper Kwidzyn Sp. z o.o. Dzięki wójtom Gmin Kwidzyn, Sadlinki i Ryjewo oraz Nadleśnictwa Kwidzyn powstało wokół Kwidzyna kilkanaście profesjonalnych map do biegu na orientację, co powoduje, że nasi zawodnicy mają stworzone warunki do treningów. Nie byłoby też tych wszystkich sukcesów dzieciaków gdyby nie zaufanie ze strony pani dyrektor Stanisławy Wojtackiej ze Szkoły Podstawowej nr 4, przy której 9 lat temu powstał klub i z której wywodzi się znaczna część naszych dzisiejszych medalistów. Wszystkim serdecznie dziękuję – mówi prezes UMKS Tomasz Müller.