foto: archiwum UMKS

Poznań i Mogilno gościły najszybszych zawodników biegu na orientację w Polsce. Z rozegranych tam Mistrzostw Polski w sprinterskim i sprinterskim – sztafetowym biegu na orientację zawodnicy UMKS Kwidzyn przywieźli 2 medale.

W sobotę 4 września przeprowadzono rywalizację w biegu indywidualnym. Po raz kolejny w tym roku bezkonkurencyjny w swojej kategorii wiekowej M75 okazał się klubowy weteran, multimedalista Edward Pokora.  Był jednak jedynym medal tego dnia. Spośród młodszych zawodników UMKS najbliżej podium była w kategorii juniorek młodszych (K16) Iga Müller. Przybiegła na metę na 2. miejscu, jednak po odczytaniu chipa okazało się, że zawodniczka podbiła nieprawidłowy przedostatni punkt kontrolny i została niesklasyfikowana.

Następnego dnia na ulicach Mogilna rozegrano sztafety sprinterskie. Czterozmianowe sztafety sprinterskie składają się z zawodniczki i zawodnika biegających naprzemiennie, po dwa razy 8-9 minutowe trasy.  Z doskonałej strony zaprezentowała się juniorska sztafeta UMKS Kwidzyn Hanna Perfikowska – Wiktor Müller, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski. Bardzo dobry bieg zaliczyła również sztafeta juniorów młodszych Iga Müller – Wiktor Rygielski, którzy linię mety przekroczyli na piątym miejscu. Niestety, ponownie po odczytaniu chipów okazało się, że w ferworze walki Wiktor pominął na drugiej zmianie jeden z punktów kontrolnych, co uniemożliwiło sklasyfikowanie startu.

Był to więc słodko – gorzki weekend dla zawodników trenujących na co dzień pod okiem Przemysława Jędrasa i Tomasza Müllera. Sprinterskie Mistrzostwa Polski to przedostatnie zawody rangi indywidualnych Mistrzostw Polski w tym roku. Do rozegrania zostały jednie październikowe Mistrzostwa na długim dystansie.

Przed trójką reprezentantów klubu stoi jeszcze poważniejsze wyzwanie. Już w najbliższy weekend w stolicy Serbii – Belgradzie, troje kadrowiczów UMKS – Iga Müller (II LO), Hanna Perfikowska (Społeczne LO) – Wiktor Müller (ZS nr 1) rozpocznie zmagania w Szkolnych Mistrzostwach Świata (ISF World School Orienteering Championship). Cała trójka powołana została do reprezentacji polskich szkół i dzięki wsparciu Miasta Kwidzyna i Powiatu Kwidzyńskiego, będzie miała okazję zaprezentowania się w biało-czerwonych barwach na Mistrzostwach Świata. Przypomnijmy, że Iga Müller będzie na nich broniła, wywalczonych w młodszej kategorii wiekowej U15, srebrnego i brązowego medalu, zdobytych podczas ostatnich Mistrzostw Świata 2019 roku w estońskim Otepää.

Rywalizację na Szkolnych Mistrzostwach Świata będzie można śledzić na https://www.isfsports.org/orienteering . W poniedziałek, 13 września rozegrany zostanie bieg na średnim dystansie, a w środę na dłuższym i bardziej górzystym dystansie klasycznym. W piątek odbędą się natomiast kończące rywalizację 3-osobowe „sztafety przyjaźni”, wyłaniane w losowaniu i składające się z zawodników i trenerów różnych krajów.

Poprzedni artykułKwidzyn Trzeźwym Okiem
Następny artykułA może weekend z mapą?