kwidzyn logo

Akcja „Sprzątanie Świata” obejmująca obecnie ponad 120 krajów, zaczęła się od myśli jednego człowieka. Australijczyk Ian Kiernan – żeglarz z zamiłowania i pasjonat samotnych wypraw, zawodowo przedsiębiorca budowlany pracujący w Sydney. W 1987 roku po zakończeniu regat samotnych żeglarzy dookoła globu zaszokowany wyglądem Morza Sargassowego tak wspominał  ten pamiętny rejs: „Mój jacht ciął szklistą powierzchnię wody, pchany lekkim powiewem, a śmiecie pojawiały się niestrudzenie z obu stron dziobu”.
W styczniu 1990 roku w pierwszym Clean Up Australia wzięło udział ponad 300 tysięcy osób. Pierwsza kampania Clean Up the World, odbyła się we wrześniu 1993 roku, natomiast do Polski akcja trafiła rok później i trwa do dziś. Kampanię organizuje Fundacja Nasza Ziemia. Prezesem Fundacji i jednocześnie inicjatorką akcji w Polsce jest Pani Mira Stanisławska- Meysztowicz.

Stowarzyszenie „ Eko – Inicjatywa” tradycyjnie już koordynuje akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2007″ na terenie Kwidzyna. Główna akcja sprzątania odbędzie się 14 września 2007. Biorą w niej udział głównie przedszkola i szkoły z terenu Kwidzyna. W tym roku zachęcamy również osoby dorosłe do wsparcia dzieci i młodzieży, które często w ramach tej symbolicznej akcji „robią czarną robotę sprzątając po rodzicach.”

Co oferujemy przedszkolom i szkołom:
– bezpłatne worki do zbiórki odpadów;
– plakaty informacyjne o akcji i plakaty promujące segregację odpadów;
– wspólnie z Nadleśnictwem Kwidzyn organizujemy „Quiz przy ognisku dla szkół podstawowych i gimnazjalnych „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj”;
– przy pomocy szkół prowadzimy również ankietyzację mieszkańców Kwidzyna dotyczącą segregacji odpadów;
Jak co roku czynny udział w akcji bierze Nadleśnictwo Kwidzyn, które na całym swoim obszarze organizuje wspólnie ze szkołami akcję sprzątania.
Tereny leśne wokół Kwidzyna również będą sprzątane. Szkoły, które chcą sprzątać kwidzyńskie lasy muszą bezpośrednio kontaktować się z:
Leśnictwo Miłosna- Marek Kutiak tel. 261 38 47
Leśnictwo Piekarniak- Andrzej Pałka tel. 279 70 56

Planujemy również zorganizowanie spływu kajakowego połączonego ze sprzątaniem rzeki Liwy. Na spływ chcemy zaprosić młodzież ze szkół licealnych oraz radnych i burmistrza Kwidzyna. Planowany odcinek sprzątania rzeki Piekarniak – Miłosna.
Spływ odbędzie się, jeżeli pozwoli na to stan wody na Liwie.
Do czynnego udziału zaprosiliśmy również Kwidzyńskie ogrody działkowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Naszym zamysłem jest to, aby dorośli mieszkańcy Kwidzyna również włączyli się do akcji i razem ze swoimi rodzinami, posprzątali wspólnie „swoje podwórko”.

Dla działkowców i spółdzielni mieszkaniowych, które zadeklarują chęć udziału w akcji oferujemy:
– bezpłatne worki na odpady;
– możliwość bezpłatnego odbioru zebranych odpadów przez firmę PUS;
– plakaty informacyjne na temat akcji „Sprzątanie Świata”;
– pakiet plakatów propagujących segregację odpadów wśród mieszkańców Kwidzyna;
– ankietę dotyczącą segregacji odpadów w Kwidzynie.

 

Poprzedni artykułNabór do Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”
Następny artykułZpisy na treningi karate