Młodzież ze Społka w Turcji

Uczniowie i nauczyciele Kwidzyńskiego Liceum Społecznego byli z wizytą w tureckim mieście Izmir. Podróż odbyła się w ramach programu Herbal Heritage Erasmus+

Kwidzynianie pobyt w Turcji rozpoczęli od odwiedzin w muzeum historii i odwiedzin w starożytnego miasta Efez – jednego z najwspanialszych miast stworzonych przez człowieka w starożytności. Wspaniale zachowanego i pięknie prezentującego się po dzień dzisiejszy. Po powrocie do Izmiru uczniowie udali się do rodzin , u których miały zamieszkać w czasie pobytu w Turcji.

Kolejny dzień rozpoczął się od pysznych zajęć kulinarno-edukacyjnych. Było wspólne robienie tradycyjnego placka Gözleme i lemoniady. Następnie była oficjalna wizyta u ministra Edukacji izmirskiej dzielnicy Konak – Pana Serdal Simsek. Rozmawiano o planach i programie pobytu w Izmirze. Po tej wizycie grupa udała się do historycznego meczetu Hisaronu, gdzie zgodnie z zasadami, przed wejściem należało założyć chusty oraz zdjąć buty. Lokalny Imam przekazał wiele informacji o tutejszej religii i wyznaniach. Po południu grupa z Kwidzyna zwiedziła dzielnicę Konak, w której znajduje się widniejący na pocztówkach i pamiątkach symbol Izmiru – wieża zegarowa, a także słynny bazar Kemeralti.

Następny dzień rozpoczął się zajęciami szkolnymi, między innymi w laboratorium. Uczniowie własnoręcznie wykonali  mydło ziołowe. Później grupa udała się do ministerstwa edukacji Izmiru gdzie przywitał ją Minister Edukacji Izmiru dla szkół religijnych – Pan Yusuf Yilmaz. Rozmawiano o różnicach w systemie edukacji w naszych krajach oraz o wrażeniach z Izmiru. Wieczór kwidzynianie spędzili ze swoimi gospodarzami, na zakupach, kosztując między innymi słynnego tureckiego deseru ,,bomby”. Wieczorem zwiedzano dzielnicę Konak.

Kolejny dzień to kolejne emocje. Rozpoczęło się od zwiedzania Centrum Medycznego Naturin w miejscowości Menderes. Przedsiębiorstwo produkuje leki z ziół, więc by zachować wszelkie procesy higieniczne należało założyć czepki oraz ochraniacze na buty. Polscy licealiści mieli okazję obejrzeć fabrykę oraz zapoznać się z odbywającymi się procesami produkcyjnymi. Podczas pobytu w fabryce świętowano urodziny naszej kwidzyńskiej Pani Dyrektor. Był pyszny tort i śpiewy „sto lat” po turecku i polsku. Na podsumowanie dnia był jeszcze piknik z hostami w nadmorskim parku.

Ostatni dzień w Izmirze rozpoczął się od przygotowań do prezentacji  narodowego „Krakowiaka”. W międzyczasie odbyła się wymiana słodyczy między gośćmi z Polski i ich tureckimi gospodarzami. Każdy z uczestników wymiany miał niepowtarzalną szansę stworzyć pracę plastyczną – nieznaną wcześniej Polakom tradycyjną techniką turecką o nazwie Ebru. Odbyły się również warsztaty pisma arabskiego. Pokaz występów rozpoczął się polskim tańcem. Chwilę później zaprezentowały się dziewczyny z Turcji. A na koniec wszyscy razem zatańczyli Belgijkę. Kolejnym etapem wyjazdu było uroczyste zakończenie projektu HERBAL HERITAGE Erasmus+ z udziałem gości z Ministerstwa Edukacji Izmiru, podczas którego kwidzynianie mieli okazję obejrzeć tradycyjny taniec turecki, wysłuchać koncertu, wykonanego na tureckich instrumentach a nasi licealiści pokazali przygotowaną prezentację. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Ministra Edukacji izmirskiej dzielnicy Konak – Pan Yusuf Yilmaz oraz wzajemnymi podziękowaniami, prezentami, certyfikatami oraz wspólnym śpiewem.

Poprzedni artykułOgłoszenie o przystąpieniu do wyborów ławników do sądów powszechnych
Następny artykuł790. Urodziny Miasta