flaga pl

Wystawa „Sen o Polsce” przygotowana w Muzeum w Kwidzynie prezentuje kolekcję pocztówek patriotycznych Mieczysława Laskowskiego oraz zbiór książek o tematyce kampanii wrześniowej z kolekcji Jerzego Pokrzywki. Ekspozycja prezentuje pocztówki patriotyczne, dokumentujące historię dążeń niepodległościowych Polaków, począwszy od powstania kościuszkowskiego do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Poszczególne karty, zdobione kartuszami herbowymi, wizerunkami orła w koronie, przedstawiające alegorie wybitnych postaci czy znane obrazy, pełniły funkcję rozbudzania uczuć i postaw patriotycznych oraz utrwalania świadomości narodowej Polaków.

20090908 Sen o Polsce jpg

Pocztówka patriotyczna zajmuje szczególne miejsce w historii karty korespondencyjnej. Obrazują tragiczne dzieje narodu polskiego. Na terenie Polski pierwsze pocztówki  tego typu ukazywały się na terenie Galicji, gdzie stosunkowo łagodna polityka władz austriackich dopuszczała atakowanie Rosjan za ich antypolskie posunięcia. Z kolei Rosjanie także nie pozostawali dłużni i na terenie Królestwa Polskiego ukazywało się wiele pocztówek antyaustriackich i antypruskich. Wydawcami i autorami byli przeważnie Polacy, których celem było przybliżyć moment ,,wybicia się na niepodległość”. Każde antypolskie  działanie zaborców miało swój oddźwięk w wydawanych pocztówkach, które na owe czasy były najbardziej skuteczną ulotką docierającą do tysięcy Polaków. Pocztówkowe batalie służyły przede wszystkim propagandzie sprawy polskiej niepodległości, gdzie nieważne były obiektywne racje, lecz  liczył się  cel i skutek – zaszkodzić zaborcy za wszelka cenę. Trudno wyliczyć rodzaje i odmiany pocztówki patriotycznej. W większości są to alegorie religijno – narodowe, nawiązujące do symboli cierpienia i niewoli lub też do dawnej świetności Polski. Wydzielono spośród nich karty przedstawiające reprodukcje obrazów malarzy polskich, bohaterów narodowych, okolicznościowe z symbolami narodowymi. Wydawano je również z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Zawierają symbole narodowe, zwrotki wierszy o tematyce patriotycznej i napisy „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość”. Pocztówka patriotyczna od swego powstania towarzyszyła Narodowi Polskiemu przez cały okres walki o niepodległość do czasu powstania „Solidarności”. Nie bardzo doceniane do niedawna pocztówki, dziś uważane są za swoistą kronikę dziejów.  Miejmy nadzieję, że juz na zawsze zostanie klaserach kolekcjonerów, budząc wzniosłe wspomnienia o tych, którzy używali maleńkiej kartki do walki o niepodległość z mocarzami Europy.

Koncepcja wystawy i aranżacja plastyczna:
dr Justyna Liguz – Pracownia Regionalna Kwidzyńskiego Centrum Kultury; Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne
mgr Sylwia Tatara – Muzeum w Kwidzynie Oddział MZM

Wystawę można oglądać od 17 września do 15 listopada 2009 r. w kwidzyńskim oddziale Muzeum Zamkowego.

Wernisaż dnia 17 września 2009 o godz. 12 wpisany jest w uroczyste obchody 70.tej rocznicy Agresji ZSRR na Polskę organizowane przez Starostę kwidzyńskiego oraz Związek Sybiraków w Kwidzynie.

Serdecznie zapraszamy !!!

Poprzedni artykuł„Łoś na rozkładzie” – IX Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej
Następny artykułCapoeira, samba, danca do coco…