Kwidzyn od lat, sukcesywnie unowocześnia miejskie oświetlenie wymieniając tradycyjne oprawy na energooszczędne. Wszystkie nowe punkty świetlne wykonywane są wyłącznie w tej technologii.

Obecnie trwają dwie duże inwestycje oświetleniowe. Pierwsza z nich, prowadzona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych. Ma to szczególne znaczenie w pobliżu SP nr 6 i SP nr 2. 88 punktów świetlnych zostanie postawionych na ulicach przy drodze krajowej nr 55:  Sportowej, Grunwaldzkiej, Daszyńskiego, Władysława Jagiełly i Malborskiej.

Samorząd Kwidzyna pozyskał także środki w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę”.

W ramach prac zostanie wymienionych 340 lamp sodowych, na energooszczędne wykonane w technologii LED. Najwięcej punktów świetlnych zostanie wymienionych w okolicy osiedla Piastowskiego (95 sztuk), na ulicach Sybiraków, Piastowskiej, Sokolej, Bolesława Śmiałego, Mieszka I i Lubawskiej a także w okolicy ulic Sportowej i Młynarskiej (83 sztuki). Przewidywana wartość inwestycji to 646 tys. zł. Kwota dofinansowania to prawie 517 tys. zł. Zadanie powinno się zakończyć w ciągu sześciu miesięcy.

Dodajmy, że w 2023 r. w naszym mieście postawiono 48 nowych punktów świetlnych a 22 oprawy wymieniono na ledowe.

 

 

Poprzedni artykułBiesiada w Himalajach
Następny artykułKrzysztof Komeda – Live in Bled 1965