Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, kwidzyńscy radni zadecydowali o nadaniu nazwy rondu im. Edwarda Hulewicza. Rondo stanowi skrzyżowanie ulicy Kopernika oraz ulicy Chopina. Wybudowane zostało na działce nr 227/5 (obr.0010), stanowiącej własność Miasta Kwidzyna.

Nadanie nazwy Edwarda Hulewicza jest hołdem złożonym artyście.  

Edward Hulewicz urodził się 22 listopada 1937 w Bereźnem na Wołyniu. Swoją edukację rozpoczął w Kwidzynie. Ukończył szkołę podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Gębika. W czasie nauki w liceum zdobył 1. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim i założył rockowy zespół Jazz and Song. Aktywnie uczestniczył w zajęciach artystycznych Powiatowego Domu Kultury.

Studiował w Gdańsku. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną. W trakcie studiów występował w Klubie Studentów Wybrzeża Żak oraz Klubie Jazzowym Rudy Kot. Zaliczył również kilka semestrów malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W 1965 roku założył zespół rockowy Tarpany, z którym wypromował wiele przebojów. m.in: „Za zdrowie Pań”, „Bo jedno życie mam”. Hulewicz trzykrotnie uczestniczył w konkursach na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1969 – „Obietnice” i „Może to ty”, 1970 – „Zielone łąki”, 1975 – „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”). Wystąpił też na Festiwalu w Rostocku, gdzie zaśpiewał „Ucieczkę przed burzą”, za co otrzymał wyróżnienie.

Edward Hulewicz został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był wieloletnim członkiem ZASP-u, Zarządu Sekcji Estrady, przez wiele lat zaangażowany w opiekę nad grobami artystów. Otrzymał wiele odznaczeń i nagród, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2018 roku oraz Brązowy, Srebrny i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podczas swojej kariery zawodowej wielokrotnie wracał do Kwidzyna, gdzie, jak mówił,  „ładował akumulatory”. Zawsze brał udział w zjazdach absolwentów „Starego Ogólniaka”. Aktywnie uczestniczył w pracach Klubu Małej Ojczyzny. Zmarł 4 września 2022 wskutek choroby nowotworowej. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie.

 

Poprzedni artykułKolejny sukces kwidzyńskich tancerzy
Następny artykułPodwodny Świat