1 sierpnia obchodzimy 77 rocznicę Powstania Warszawskiego, jednego z najbardziej dramatycznych zrywów niepodległościowych w najnowszej historii Polski. W obliczu przeważających sił niemieckich okupantów, żołnierze z podziemnej Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku podjęli heroiczną walkę, której celem było wyzwolenie Warszawy. Nie pomogła Armia Czerwona, która po drugiej stronie Wisły, przyglądała się krwawiącemu miastu. Wsparcia powstańcom udzielały wojska aliantów, których samoloty dostarczały zaopatrzenie i broń.

Mimo ogromnej determinacji, woli walki i zaangażowaniu żołnierzy podziemnej armii, powstanie po 63 dniach zakończyło się klęską. Straty po stronie polskiej szacowane są na ok. 200 tys. żołnierzy i cywilów. Warszawa na rozkaz Heinricha Himmlera została niemal zrównana z ziemią. Etos powstańczego heroizmu i patriotyzmu przetrwał trudne lata powojennego totalitaryzmu i nadal jest ważnym dowodem bohaterstwa i niezłomności pokolenia Kolumbów.

W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń 1 sierpnia o godzinie 17:00 mieszkańcy Kwidzyna będą mogli złożyć kwiaty pod pomnikiem na Skwarze Kombatantów. Włączone zostaną syreny alarmowe, a autobusy komunikacji miejskiej zatrzymają się na minutę. Zachęcamy także mieszkańców naszego miasta, aby zatrzymali się i minutą ciszy uczcili bohaterstwo powstańców i rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy także na wystawę poświęconą pamięci bohaterów powstania, która od 30 lipca będzie dostępna do oglądania przed budynkiem Biblioteki Miejsko-Powiatowej, na ul. Tadeusza Kościuszki 54 w Kwidzynie.

Poprzedni artykułSzczepienia preparatem Johnson & Johnson
Następny artykułMłodzież z kwidzyńskiej DWÓJKI na stażu w Hiszpanii