Dwie dłonie, kobieca i męska trzymają stare, czarno-białe zdjęcie. Na zdjęciu dziewczynka na w stroju ludowym na rowerku.
fot. Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego

Od miesiąca lipca 2021 roku mieszkańcy  miasta Kwidzyna biorą  udział w projekcie realizowanym przez Scenę Lalkową imienia J. Wilkowskiego w Kwidzynie  „ Przybysz- Mieszkaniec-Obywatel” dofinansowanym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Na czym polega projekt i jakie są jego założenia? Projekt szuka odpowiedzi na pytania o tożsamość lokalną, identyfikację z miejscem i jego przestrzenią kulturową. Chce podnieść wiedzę na temat migracji historycznej, jej wpływów na budowanie więzi społecznych, na proces tworzenia „Małej Ojczyzny”. Jest otwartą dyskusją o mieście Kwidzynie i ludziach w nim żyjących. Pragnie wpłynąć na  jakość więzi osobowych, relacji człowieka z miejscem zamieszkania i pogłębić  poczucie wspólnotowości. To opowieść o zmianie pokoleniowej i cywilizacyjnej, która wiąże się z kreacją przemian kulturowych i działaniem dla ich upowszechniania. To zadanie, które poprzez swoje działania poszukuje odpowiedzi na pytanie : Jak przeszłość i teraźniejszość wpłyną na przyszłość oblicza miasta?
Projekt jest realizowany w trzech etapach: PRZYBYSZ – to rozdział, w którym poprzez osobiste opowieści  staramy się dotrzeć do uczuć, wyobrażeń, przekonań, motywacji, intymnych przeżyć w
poszukiwaniu odpowiedzi : Czy „dopasowaliśmy się” do miejsca ,w którym przyszło nam żyć ? Czy zrekonstruowaliśmy tożsamość lokalną, czy wciąż jesteśmy na etapie jej budowania? Czy wciąż wisi nad nami widmo „ziem odzyskanych”?
Ten etap działań zakończy się  zapisami w formie dźwiękowej oraz filmowej skoncentrowanymi na
opowieściach w obrębie pamięci rodziny, zarówno historiami zbiorowymi jak i indywidualnymi. Zapoznamy się ze zdarzeniami, jakie miały miejsce na obszarze Kwidzyna w okresie po II wojnie światowej. Powstałe zapisy będą wynikiem wspólnych spotkań przy okrągłym stole, który jest symbolem domowego ogniska i równości ludzi przy nim zasiadających. Zapisane historie znajdą swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Drugi etap projektu – MIESZKANIEC rozpoczyna się już w styczniu 2022 roku. Będziemy starali się przyjrzeć własnym korzeniom i oczekiwaniom związanym z miejscem zamieszkania. Spróbujemy odpowiedzieć między innymi na pytania: Czy miejsce urodzenia czyni mnie mieszkańcem? Czy obecny Kwidzyniak identyfikuje się z tożsamością lokalną?

Działania w tym etapie będą oparte na warsztatach artystycznych, które zakończą się mini- spektaklami opartymi na indywidualnych historiach rodzinnych.

Etap trzeci – OBYWATEL skupi się na pojęciu wspólnoty. Zastanowimy się nad dobrem wspólnym mieszkańców. Postawimy szereg pytań: Co chcielibyśmy zmienić w naszej społeczności? Czego potrzebują mieszkańcy Kwidzyna? Czym moglibyśmy się wyróżnić spośród innych podobnych  miast? Spróbujemy odnaleźć dobro wspólne. Na tym etapie uczestnicy wejdą w rolę lidera.

A do kogo skierowany jest projekt? Do każdego mieszkańca Kwidzyna! Dlatego, jeśli chcesz przyjrzeć się swoim korzeniom, zbudować więzi ze swoim miastem, wpłynąć na jego kształt oraz spędzić czas z pozytywnymi, twórczymi ludźmi- ZAPRASZAMY CIĘ do wzięcia udziału w naszym projekcie. Udział w projekcie jest nieodpłatny.

Gdzie się spotykamy? Czarna Sala ul. Słowiańska 13, Kwidzyn.

Kiedy? Zazwyczaj w piątki – zaplanowane są : 4,11 i 18 lutego o 17:30, ale szczegóły na facebooku Sceny Lalkowej https://www.facebook.com/ScenaLalkowa

Poprzedni artykułWracamy do walki o ligowe punkty! MMTS podejmie Orlen Wisłę Płock
Następny artykułNiedźwiedź polarny i zmiana klimatu