Mężczyzna na tle sylwetki niedźwiedzia polarnego
fot. Eko inicjatywa

Jeden z tegorocznych styczniowych poranków wielu zaskoczył niecodziennym zjawiskiem pogodowym: zamiecią śnieżną, której towarzyszyła burzą z piorunami. Podobnych anomalii w ostatnich latach zdaje się przybywać. Dziś być może nie zaskakują nas tak bardzo jak jeszcze dekadę temu. Jednak dobitnie przypominają mieszkańcom Błękitnej Planety, że rację miał Heraklit z Efezu mówiąc: “Panta rhei”(tłum. wszystko płynie).

Co do faktu, że klimat się zmienia badacze nie mają wątpliwości. Sprawą nadal otwartą pozostaje jedynie, czy jest to trend długofalowy i jak duży wkład w te zmiany ma działalność człowieka.

W tym kontekście niespotykane wcześniej w konkretnych miejscach globu a czasem gwałtowne, zjawiska pogodowe bywają czymś niezrozumiałym. Tymczasem są one objawem ustalania się nowej dynamicznej równowagi klimatycznej (termodynamicznej) planety.

Czy w Kwidzynie widać skutki zmian klimatu? Ostatnia styczniowa burza z piorunami zaskoczyła wielu, ponieważ do bezśnieżnych zimy już trochę przywykliśmy. Podobnie wiemy już, że rośliny wiosną sadzone w ogrodzie trzeba podlewać bo w marcu czy kwietniu potrafi nie spaść z nieba ani jedna kropla deszczu. Za to letnie, półgodzinne nawałnice potrafią wylać miesięczną porcję opadu powodując szkody i lokalne zalania np. na ul. Gdańskiej poniżej zamku. Wisienką na torcie jest trąba powietrzna, która w 2012 roku przeszła koło Ryjewa.

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa od lat opowiada mieszkańcom naszego miasta o tematach związanych ze zmianami klimatu. Kolejnym z bohaterów tej historii  jest naturalnej wielkości (trzymetrowy) wizerunek niedźwiedzia polarnego, który pojawił się w naszej siedzibie za sprawą przyrodnika i edukatora – Jakuba Marciniaka. Obecność arktycznego olbrzyma ma nie tylko przyciągać uwagę z powodu swojej egzotyczności i możliwości porównania z nim wzrostu. Jest to sztandarowy przykład gatunku, który dosłownie traci grunt (lód) pod nogami w wyniku ocieplania się klimatu Arktyki. Wokół niego zbudowany został tegoroczny program półkolonii zimowych. Oprócz zajęć pełnych zabawy, energii i pasji uczestnicy dowiedzą się, co różni klimat i pogodę, jak żyją niedźwiedzie polarne oraz jak przygotować się na zmiany klimatu.

Jak pokazuje rzeczywistość dyskusja na ten temat, to nie problem przewidywania pogody w okresie urlopowym. Niesie realne konsekwencje, sięgające bezpieczeństwa publicznego i żywieniowego, walki z owadami czy zwiększonego ryzyka występowania chorób – by wymienić zaledwie kilka. Dla niektórych jest wręcz sprawą życia lub śmierci. Dlatego nie wolno go pomijać.

Link do filmu „Jak powstaje niedźwiedź J”

https://youtu.be/nj6vqUsX5hg

Poprzedni artykułPrzybysz – Mieszkaniec – Obywatel
Następny artykułDKF Powiększenie – Przegląd Kina Polskiego