Mural na ulicy Braterstwa Narodów - szczegółowy opis w artykule

Nie da się ukryć, że na ulicy Braterstwa Narodów „dzieje się”.

Ostatnio nowe oblicze, a właściwie nową boczną ścianę zyskała kamienica przy ul. Braterstwa Narodów 43. Wykonanie docieplenia i nowej elewacji było dużym wysiłkiem dla wspólnoty mieszkaniowej, ale ostatecznie udało się dopiąć przedsięwzięcie.

Obecnie trwają prace nad finansowanym przez miasto Kwidzyn muralem. Pomysł umieszczenia akurat takiej formy, akurat na tej bardzo eksponowanej ścianie, pojawiał się od dawna.

Koncepcja autorskiego muralu 3D została oparta o historyczne ujęcie – przedwojenną kartę pocztową ukazującą nieistniejące już na ulicy Braterstwa Narodów kamienice. Pozwala nieco zerknąć w miniony czas naszego miasta i wyobrazić sobie, jak wyglądało jeszcze do lat 40. ubiegłego wieku. Widok z pocztówki został wpisany w autorską interpretację architektoniczną namalowaną na ścianie. Zabieg ten miał za zadanie stworzyć iluzję optyczną, budując przestrzeń na potrzeby widoku z pocztówki.

Kolorystyka muralu została utrzymana w sepii, a następnie wycieniowana z kolorem kamienicy sąsiadującej – według zaleceń Konserwatora Zabytków Powiatu Kwidzyńskiego. Malatura o łącznej powierzchni 390 m2 ma charakter grafiki warsztatowej. Do namalowania muralu zostało użytych ponad 650 szablonów o wymiarach 70x100cm. Część powierzchni muralu została pokryta farbą o właściwościach antysmogowych.

Autorem muralu jest mgr Adrian Leszczuk „Istowski” – pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Wzornictwa, na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się projektowaniem produktu, wystawiennictwem oraz street art’em. W ramach projektu „Istowski” realizuje murale oraz cykle warsztatów street art’owych z wykorzystaniem techniki szablonu. Ma w dorobku szereg murali na terenie Polski, w tym wykonany w roku 2022 mural o tematyce łuczniczej przy torze łuczniczym na strzelnicy w Kwidzynie.

Prace powinny zostać zakończone do końca miesiąca. Mamy nadzieję, że planów nie pokrzyżują warunki pogodowe.

O ile obserwować powstawanie muralu można niemal codziennie, o tyle w ostatni weekend sierpnia mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję spotkać się z „Istowskim” bezpośrednio, w trakcie warsztatów street art’owych poświęconych kwidzyńskiemu przedsięwzięciu. Szczegóły już wkrótce!

Foto: archiwum UM Kwidzyn

 

Poprzedni artykułNowe zasady – leki psychotropowe
Następny artykułPlanetobus w Kwidzynie