2 sierpnia 2023 roku weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe.

Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).

Konieczność weryfikacji przepisanych oraz zrealizowanych recept

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem:
· systemu gabinetowego (w oparciu o dane z Internetowego Konta Pacjenta), lub
· wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach.

Po wejściu w życie rozporządzenia lekarz przed wystawieniem recepty na leki odurzające lub psychotropowe podczas badania ma obowiązek sprawdzić, jakie leki pacjentowi przepisano, które wykupił, zażywa i w jakich dawkach. Również w przypadku recepty na zamienniki tych środków. Dotyczy to preparatów zawierających środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1.

Pełna lista preparatów znajduje się na stronie: https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/nowe-zasady-dla-recept-na-psychotropy.

Więcej informacji w załącznikach:

Przepisywanie recept na leki psychotropowe i odurzające 03.08.2023 (3)

Leki psychotropowe – wystawianie recept

Poprzedni artykułJubileusz mostu – film
Następny artykułPowstaje mural!