Pomorze Sprint Cup

W dniach 26-28 maja odbyła się czwarta edycja międzynarodowych zawodów Pomorze Sprint Cup w biegu na orientację. Zawody zorganizował UMKS Kwidzyn. W tym roku biegi odbyły się w Pelplinie, Tczewie i Gniewie.

Do zawodów, podobnie jak w roku ubiegłym przystąpiło ok. 530 zawodników z Polski oraz z 12 krajów, co oznacza, że pomimo krótkiej historii są to drugie co do obsady zawody typu Cup w Polsce, a także są rozpoznawalne poza granicami Polski. (na zawodach gościł nawet zawodnik z Hong Kongu). Zawody składały się z czterech biegów, przy czym biegi pierwszy i czwarty punktowane były do światowego rankingu WRE dla kategorii KM21.

Zawody bardzo sprawnie przeprowadzili członkowie klubu od kategorii 35 lat wzwyż oraz rodzice młodszych zawodników. Sami młodsi zawodnicy konkurowali na trasach biegowych.

Do klasyfikacji generalnej zawodów sumuje się czas wszystkich czterech biegów. Kwidzyńscy sportowcy wywalczyli pięć medali. Złote medale wywalczyli Mateusz Dzioba (M21E) i Kuba Jędras (M12). Srebro wywalczyli Edward Pokora (M75) i Amelia Kłos (K12), a brąz Katarzyna Szafarewicz (K14). Kilkoro kwidzyńskich zawodników uplasowało się tuż za podium na czwartych miejscach. Byli to Michał Kalata (M21E), Iga Muller (K18), Wiktor Muller (M20) i Paweł Pękal (M14). Na piątym miejscu dobiegli Paula Wejtko (K12) i Przemysław Wojarski (M10). Na szóstym miejscu ukończył biegi Leon Żakowski (M12). Szereg innych zawodników UMKS dobiegało na miejscach punktowanych do klasyfikacji zespołowej.

W opiniach wyrażanych już po biegach UMKS Kwidzyn zebrał pochwały za sprawne przygotowanie i przeprowadzenie zawodów. Należą się one organizatorom tym bardziej, że oprócz biegów podstawowych przeprowadzone zostały po raz pierwszy w Polsce biegi eventowe Knock-out Sprint, polegające na kolejnych biegach eliminacyjnych w krótkich odstępach czasu aż do biegu finałowego.