fot. canva.com
Śnieżna i mroźna zima dla jednych to radość i relaks, dla innych trudna walka o przetrwanie. To osoby będące w kryzysie bezdomności, którzy na co dzień przebywają na ulicy lub w różnego rodzaju pustostanach, ogródkach działkowych, piwnicach czy klatkach schodowych. To często efekt choroby alkoholowej, zaburzeń psychicznych czy innych problemów, z którymi osoby te sobie nie radzą.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, strażnicy Straży Miejskiej oraz Policja apelują, byśmy szczególnie w trakcie nadchodzących mrozów zwracali uwagę na osoby, które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do życia. Byśmy nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących wsparcia, doświadczających bezdomności czy starszych lub niesamodzielnych osób samotnych.
Pracownicy MOPS, Straż Miejska oraz Policja monitorują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Jeśli widzimy takie osoby potrzebujące pomocy, można kontaktować się codziennie ze strażnikami lub policjantami pod telefonem alarmowym 986 lub 112. Ważna jest świadomość, że taki telefon może uratować komuś życie. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 można się także kontaktować z pracownikami MOPS -u pod tel. 55 6461626 wew. 123.
Mimo rygorów związanych z pandemią w Kwidzynie myśli się także o osobach potrzebujących. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 11.00-13.00 w Barze „Lotos” wydawane są ciepłe posiłki, a w piątek dodatkowo prowiant na sobotę i niedzielę. Od ponad roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi Łaźnię Miejską dla bezdomnych przy ul. Hallera 5. Można z niej korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00. Można tam otrzymać także czystą i ciepłą odzież.
Jeśli osoba bezdomna wyrazi zgodę, kierowana jest do odpowiedniej placówki, która zapewnia schronienie oraz wyżywienie. Kilkadziesiąt osób bezdomnych, pochodzących z Kwidzyna, przebywa w tej chwili w dwóch schroniskach – w Borowym Młynie, prowadzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych AGAPE oraz w Wielu, prowadzonym przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Gdyni. W Wielu uruchomiono także mieszkania na kwarantannę dla bezdomnych. Zanim bowiem taka osoba zostanie przyjęta do schroniska, musi odbyć dwutygodniową izolację.
Poprzedni artykułPrzetarg ustny, nieograniczony – ul. Jesienna
Następny artykułRejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 w Kwidzynie