Pierwszego września 1939 roku, atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę, rozpoczęła się najtragiczniejsza wojna w dziejach nowożytnej Europy. Westerplatte, Poczta Polska w Gdańsku, Kępa Oksywska, Hel, Puck, Gdynia, Tczew, Szymankowo to najważniejsze miejsca nazistowskiej agresji w naszym regionie, ale także bohaterstwa Polaków, z których wielu oddało swoje życie w obronie kraju.  Piaśnica, Szpęgawsk, Stutthof to dowód bestialstwa niemieckiego najeźdźcy i ważne miejsca martyrologii mieszkańców Pomorza i nie tylko. W krótkim czasie Polska, na pięć dramatycznych lat, znalazła się, najpierw pod niemiecką, a później także sowiecką okupacją.

Dziś wspominamy ten dzień, by upamiętnić bohaterów i ofiary, a także by pamiętać do czego prowadzi totalitaryzm, nienawiść, kłamstwo, brak tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

Ze względu na nadal istniejące zagrożenia zakażeniem koronawirusem obchody wrześniowej rocznicy w naszym mieście odbywać się będą z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa – tym razem bez obecności pocztów sztandarowych i przemarszu spod pomnika do katedry. Uroczystości rozpoczną się pod pomnikiem na Skwerze Kombatantów o godzinie 10.00, gdzie odegrany zostanie hymn narodowy i składane będą kwiaty. O godzinie 11.00 w katedrze odbędzie się Msza Św. w intencji Ojczyzny i ofiar II wojny światowej. Do uczestników uroczystości apelujemy o zachowanie bezpiecznego odstępu i założenie maseczek.

Poprzedni artykułNowe kursy autobusów
Następny artykułTransmisja online z XVIII Sesji Rady Miejskiej w Kwidzynie