Tak, jak wspaniale młodzi zawodnicy UMKS Kwidzyn rozpoczęli na początku września cykl zawodów rangi Indywidualnych Mistrzostw Polski, tak równie fantastycznie go zakończyli.

W ostatnią niedzielę października w Podlesicach w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej rozegrane zostały ostatnie w tym roku Mistrzostwa Polski w długodystansowym biegu na orientację.  Kolejny już raz potwierdziło się, że w tym roku kategoria junior młodszy w Polsce jest zdecydowanie kwidzyńską kategorią.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Ultralongu zaplanowane były na koniec marca jednak ze względów pandemicznych przesunięto je na sam koniec sezonu, co wymagało od zawodników dodatkowej mobilizacji na tym najdłuższym dystansie. Jakby tego było mało, trasy Mistrzostw wytyczone zostały w skalistym i górzystym terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a najkrótsze dystanse juniorów młodszych (K16 i M16) miały ponad 400m przewyższeń.

– To tak jakby na trasie 7,5 km (w K16) i 11,7 km (w M16) 13 razy wbiec po schodach na 11-piętrowy wieżowiec. Zauważa prezes UMKS Kwidzyn i jeden z trenerów Tomasz Müller

W tych niezwykle wyczerpujących  warunkach rewelacyjnie wręcz poradzili sobie nasi aspirujący do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy juniorzy młodsi Hanna Perfikowska (Społeczne LO) i Wiktor Müller (ZS nr 1), którzy z przewagami ponad 4 i 3 minut nad rywalami pewnie zdobyli tytuły Indywidualnych Mistrzów Polski. Z dobrej strony zaprezentowała się również inna nasza juniorka młodsza Iga Müller (II LO), która ukończyła zawody na 6 miejscu ze stratą ponad 7 minut do Hani. Szkoda jednak, że Iga na jednym z prostszych punktów kontrolnych popełniła duży błąd na około 8 minut, bo na zakończenie sezonu nie dość, że cieszyli byśmy się z dubletu naszych zawodniczek to jeszcze prawdopodobnie mielibyśmy ogromne emocje na pasjonującym finiszu. Tak czy inaczej Hania i Wiktor potwierdzili tylko, że w 2020 roku najlepsi juniorzy młodsi w biegu na orientację w Polsce są z Kwidzyna.

W rozgrywanych równolegle Mistrzostwach Polski Weteranów trzeci już w tym roku tytuł Indywidualnego Mistrza Polski wywalczył w kategorii M75 nasz najbardziej doświadczony zawodnik Edward Pokora.

Duże słowa uznania należą się w tym miejscu dla trenerów UMKS Kwidzyn – Przemysława Jędrasa i Tomasz Müllera, którzy w tych wyjątkowych czasach potrafili świetnie przygotować swoich zawodników, zarówno kondycyjnie jak i technicznie tak, by w przeciągu półtora miesiąca  w zawodach Mistrzostw Polski na wszystkich dystansach od sprintu (ok. 2,7 km) do longa (7,5 – 11,5 km) i w najróżniejszych formach terenowych, zdobyli aż 11 medali, w tym 4 tytuły Mistrzów Polski.

Szczególne podziękowania należą się też wieloletnim partnerom UMKS Kwidzyn – International Paper Kwidzyn Sp. z o.o., Miastu Kwidzyn, Starostwu Powiatowemu w Kwidzynie oraz Gminom Sadlinki, Kwidzyn i Ryjewo, dzięki którym od 9 lat UMKS Kwidzyn może się rozwijać i szkolić kolejnych adeptów Orienteeringu na Powiślu.

    

Poprzedni artykułTestowanie systemu alarmowego w International Paper – Kwidzyn Sp. z o.o.
Następny artykułNowe godziny przyjmowania odpadów w PSZOK