15 04 2013 snoa1

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem 'SNOA” jest organizacją zajmującą się terapią i edukacją osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju a w szczególności osób z autyzmem i zespołem Aspergera. By zwrócić uwagę na problemy osób z autyzmem 2 kwietnia wiele miejsc na świecie, w tym w Polsce zaświeciło się na niebiesko.

Podświetlono Pałac Kultury i Nauki, gmach Giełdy Papierów Wartościowych, siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich, Zamek w Lublinie, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach.

Kwidzyn po raz pierwszy włączył się w tą szlachetna akcję podświetlając na niebiesko budowlę Katedry.

2 kwietnia to jednak nie wszystko. Jak co roku dzień ten rozpoczął Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Przez cały kwiecień organizacje zajmujące się autyzmem będą podkreślały wzrost liczby osób dotkniętych tym problemem. Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

W związku z miesiącem wiedzy o autyźmie 9 kwietnia Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” zorganizowało na kwidzyńskim zamku spotkanie dot. problematyki autyzmu na którym prezes stowarzyszenia Anna Jabłońska zaprezentowała działalność stowarzyszenia. Opowiedział również o historii organizacji oraz naświetliła pokrótce problematykę związaną z obchodami miesiąca wiedzy o autyzmie.

Nastepnie p. Dagna Zachorowska – terapeuta główny w stowarzyszeniu i współzałożyciel stowarzyszenia przedstawiła problematykę autyzmu: diagnostykę, metody pracy z dziećmi z autyzmem oraz najczęstsze problemy rodzin dzieci z tym zaburzeniem.

Podczas prelekcji goście obejrzeli spot z udziałem aktora Bartłomieja Topy przedstawiający zachowania osób z autyzmem wraz z komentarzami.
Spot jest częścią kampani promującej wiedze na temat autyzmu opublikowany przez fundację SYNAPSIS.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy placówek kształcenia specjalnego z powiatu oraz przedstawiciele instytucji związanych z osobami niepełnosprawnymi oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska, które prowadzi obecnie kampanię p.n. „Zrozumieć autyzm”. Kampania ma na celu szerzenie wiedzy na temat tego zaburzenia poprzez szkolenia specjalistyczne dla kadry w instytucjach zajmujących się osobami z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, szkolenia dla rodziców oraz prowadzenie punktów diagnostycznych.

15 04 2013 snoa2

15 04 2013 snoa3

Poprzedni artykułPrzedszkole Terapetuczne
Następny artykułZawody w biegach na orientację