Konferencja Management Day
Zdjęcia: Julia Dudkiewicz

20 października 2023 roku pod Patronatem Honorowym Miasta Kwidzyn w Kinoteatrze Kwidzyńskiego Centrum Kultury odbyła się Konferencja MANAGEMENT DAY – rozwój osobisty i przedsiębiorczość organizowana przez Fundacje” Przedsiębiorczy Kwidzyn oraz M.A.P.A. Obywatelska.  Konferencja miała charakter prospołeczny i nieodpłatny dla wszystkich uczestników. Motywem przewodnim projektu jest rozwój osobisty młodzieży w obszarach biznesu i zarządzania.

Udział w wydarzeniu wzięło 372 przedstawicieli kwidzyńskich szkół. Dzięki współpracy zawartej z dyrektorami szkół koordynatorzy przedsięwzięcia zaangażowali nauczycieli przedsiębiorczości i samorządy uczniowskie do pomocy w logistyce konferencji.

Wystąpienia otwierające konferencje wygłosili – Tomasz Sosnowski,  Zastępca Dyrektora Kwidzyńskiego Centrum Kultury, które było gospodarzem spotkania oraz Monika Szerszeń, Opiekunka Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kwidzynie. Z ramienia inicjatorów głos zabrali Piotr Stec, Prezes Fundacji MAPA Obywatelska współfinansującej projekt w ramach programu AKUMULATOR SPOŁECZNYCH oraz Patryk Guziewicz, Założyciel Fundacji Przedsiębiorczy Kwidzyn, który podkreślił genezę powstania inicjatywy.

– Na naszą fundację składają się dwa wyrazy „przedsiębiorczość” oraz „Kwidzyn”, dlatego tak bardzo cieszy nas zaangażowanie Miasta Kwidzyn, Kwidzyńskiego Centrum Kultury oraz dyrektorów szkół ponadpodstawowych. Z naszej perspektywy misja i cele fundacji mają dwie kluczowe płaszczyzny: wspierania młodzieży w rozwoju osobistym  w obszarze zarządzania, informatyki, marketingu i kompetencji miękkich oraz wzmacniania długofalowego rozwoju gospodarczego miasta Kwidzyna, które w swojej sile oparte jest na rozwoju miro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jesteśmy przekonani, że praca u podstaw kształtująca osoby przedsiębiorczego będzie przynosiła korzyści dla Was wszystkich i Kwidzyna. – Patryk Guziewicz, Założyciel Fundacji Przedsiębiorczy Kwidzyn

Podczas konferencji najważniejsza była jednak merytoryka i prelekcje. Na scenie prelegenci wygłosili cztery wykłady i odpowiadali na serię pytań od publiczności, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodych osób. Prelekcje skupiały się na samodzielności biznesowej, przywództwie, nawykach pomagających w zbudowaniu kariery lub tajnikach social mediów. Prelegenci próbowali przybliżyć swoje ścieżki kariery, tym samym pomóc w obraniu odpowiednich kierunków przez uczniów. Wykłady były dopełnione sporą dawką motywacji do samokształcenia i podnoszenia własnych kwalifikacji.

Konferencję moderowała Aleksandra Sowa, a pierwszym z czterech mówców, który wystąpił na scenie był Pan Marek Krzykowski, Dyrektor ds. rozwoju, w AK Constructions, Honorowy Ambasador Powiatu Kwidzyńskiego, były Prezes International Paper Kwidzyn. Wygłosił wykład motywacyjny oraz opowiedział o kulturze pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym, a także odpowiedział na kilkadziesiąt pytań publiczności skupionych głównie na roli menedżera.

Kolejną prelekcję pt. „3 kroki do wolności” poprowadził Pan Bartłomiej Bucholc, Założyciel firmy EMBRO oraz wykładowca uczelni biznesowej ASBIRO. Podczas wykładu opowiedział o ścieżce młodego przedsiębiorcy, wzlotach, upadkach i budowaniu relacji biznesowych w branży fashion czy marketingu.

Po przerwie swoją karierą podzieliła się Pani Maja Kołodziejczyk, Twórca internetowy, Przedsiębiorczyni w Agencja Pomysłów Kreatywnych. W wywiadzie prowadzonym przez Olę Sowę pt. „Od nauczyciela do influencera, – Jak naprawdę wygląda praca w mediach w społecznościowych oraz jak nie bać się zmian w naszym życiu”, publiczność poznała internetową ścieżkę rozwoju oraz najważniejsze obowiązki twórcy internetowego od zupełnie innej strony.

Ostatnie wystąpienie tego dnia pt. „Nawyki, które pomogą osiągnąć sukces, wygłosiła kwidzynianka, Monika Radwańska prowadząca Klub Przedsiębiorczych Mam, która przedstawiła młodzieży szereg nawyków ważnych z punktu widzenia samorozwoju. Uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenia mają planowanie, samodyscyplina, cierpliwość i konsekwencja, pozytywne nastawienie, ciągłe uczenie się, budowanie relacji czy asertywność.

Po czterech prelekcjach konferencja musiała dobiegać do końca, a na scenie organizatorzy wygłosili wystąpienia podsumowujące oraz wręczono podziękowania dla prelegentów.  Pozostało jednak świetne pierwsze wrażenie, sama pozytywne opinie i chęć rozwijania projektu przez wielu interesariuszy.

Pamiętajcie, że świat należy do Was, musicie tylko potrafić go złapać i potem bardzo ciężko pracować, aby to co sobie wymarzycie mogło się zrealizować. Bardzo się cieszę, że takie projekty realizowane są przez młodzież.  – Piotr Stec, Fundacja M.A.P.A. Obywatelska

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Przedsiębiorczy Kwidzyn oraz uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie Olę Sowę, Jakuba Obuchowskiego i Michała Koca. Współorganizatorami konferencji byli: M.A.P.A. Obywatelska i Kwidzyńskie Centrum Kultury. W inicjatywie wzięli udział uczniowie szkół I LO w Kwidzynie, II LO w Kwidzynie, ZSP 1 oraz ZSP 2.

Młodzieżowi organizatorzy podkreślają istotę i genezę projektu:

– Planujemy, że rezultatem prelekcji będzie zainteresowanie młodych osób rozwojem osobistym i nowymi kierunkami kształtowania swoich karier. Naszym celem głównym jest pokazanie, że świat sprzyja osobom, które chcą się rozwijać i być aktywnym na rynku zawodowym. – Aleksandra Sowa, Uczennica II LO w Kwidzynie.

Moją pasją jest dążenie do bycia lepszym każdego dnia i chciałbym aby każdy uczeń w mieście miał taką możliwość. Współuczestnictwo w organizacji konferencji jest dla mnie cennym doświadczeniem oraz potwierdza, że warto być aktywnym. – Jakub Obuchowski, Uczeń II LO w Kwidzynie

Zauważyłem że w moim otoczeniu wiele osób nie wie w jakim kierunku chce się rozwijać i jak zacząć przygotowywać się do kariery zawodowej. Mam nadzieję, że konferencja pomoże rówieśnikami zdecydować. – Michał Koc, Uczeń II LO w Kwidzynie

Autor tekstu: Jakub Obuchowski

Konferencja Management Day
Zdjęcia: Julia Dudkiewicz
Poprzedni artykułSesja Rady Miejskiej w październiku
Następny artykułMilena Frej laureatką w Krakowie