Przed nami wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie muzyczne – Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe. Przez dwa dni (2-3 listopada) na scenie kwidzyńskiego kinoteatru wystąpią znakomici muzycy z Polski i zagranicy. Podczas imprezy Daniel Bloom wykona Suitę Quedina, utwór skomponowany z okazji 790-lecia Kwidzyna.

“Phasma-Music” oraz Kwidzyńskie Centrum Kultury już po raz czwarty organizują Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe. Poprzednie edycje koncertów jazzowych, spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Całość jest projektem Fundacji Phasma-Music ”Kwidzyński Międzynarodowy Festiwal Muzyczny” w którego skład wchodzą między innymi Zaduszki Jazzowe oraz Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.

Kwidzyński Międzynarodowy Festiwal Muzyczny został nagrodzony przez Europejską Federację Festiwali tytułem „Remarkable Arts Festival” (wyjątkowy festiwal sztuki) i otrzymał znak jakości na 2019-2023 – EFFE Label. Sfinansowany został ze środków Miasta Kwidzyn, Starostwa Powiatowego w Kwidzynie, Fundacji PZU  oraz Powiślańskiego Banku Spółdzielczego w Kwidzynie.

W ramach koncertów jazzowych przez dwa dni, kwidzyński teatr zamienia się w scenę dla jazzu na najwyższym poziomie.  Do tej pory kwidzyńską scenę muzyczną uświetnili między innymi: Leszek Możdżer, Artur Dutkiewicz, Włodek Pawlik czy Zbigniew Namysłowski.

W ramach tegorocznych, czwartych Kwidzyńskich Zaduszek Jazzowych wystąpią:

  • 2 listopada – czwartek

19:00 VAS/ BUKOWSKI / SZMAŃDA Open-Closed Principle

20:00 BLOOM Suita Quedina (premiera utworu)

20:15 NAHORNY/SCHMIDT/BOGDANOWICZ/BISKUPSKI FreedomBook / Echoes of Heyday

  • 3 listopada – piątek

19:00 SZCZEŚNIAK/ GAJDA/ NAMYSŁOWSKI/ NADOLNY / BUDNIAK/dzieci i młodzież z Kwidzyna Jazz dla Dzieciaków

20:00 ZAFEIROPOULOS Jeszcze wyżej

Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe rozpocznie grupa Vas/Bukowski/Szmańda Trio, który 2 listopada wystąpi o godz. 19.00. To nowa formacja, którą tworzą trzej wspaniali muzycy: Bence Vas (organy Hammonda), Dominik Bukowski (wibrafon) oraz Krzysztof Szmańda (perkusja). Warto dodać, że grupa powstała z inicjatywy Bence Vasa, węgierskiego hammondzisty, który od niedawna na stałe zamieszkał w Polsce. Trio o nietypowym instrumentarium prezentuje natomiast autorskie kompozycje członków zespołu. Każdy muzyk wnosi swój unikalny styl nadając tym samym zespołowi niezwykle interesujące brzmienie. Debiutancki album tria „Open-Closed Principle” ukazał się w 2022 roku nakładem SJ Records.

O godz. 20.00 na scenie zamelduje się natomiast pochodzący z Kwidzyna Daniel Bloom, który wykona m.in. wyjątkowy utwór „Suita Quedina” skomponowany specjalnie z okazji 790-lecia Kwidzyna.

Wieczór zakończy natomiast kwartet: Nahorny/Schmidt/Bogdanowicz/Biskupski, który zaprezentuje utwory z płyty „Freedom Book – Echoes Of Heyday”.

Nahorny Trio z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji istnieje nieprzerwanie od 1990 roku. To najdłużej istniejący w tym samym składzie zespół w historii polskiego jazzu. Trio w nowej odsłonie poszerzone zostało o wybitnego trębacza, Piotra Schmidta. Nagrana w kwartecie płyta Freedom Book – Echoes Of Heyday ukazała się jesienią 2022 nakładem wydawnictwa SJRecords. Znajdą się na niej nowe kompozycje Nahornego, jak i kilka utworów z Okruchów dzieciństwa.

Warto przypomnieć, że płyta Ballad Book – Okruchy dzieciństwa ukazała się w 1918 roku nakładem wydawnictwa Confiteor, a wznowienie w wersji winylowej w 2022 wydane przez SJRecords. To niezwykle osobista egzemplifikacja twórczości Włodzimierza Nahornego – ikony i legendy polskiego jazzu, mistrza liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie. Jest to sentymentalna podróż do Kwidzyna – miasta, gdzie Mistrz spędził swe młode lata. Jest to płyta inna niż poprzednie. Stonowana stylistycznie. Twórczą odpowiedź na współcześnie otaczający nas krzyk, zgiełk i pośpiech. To muzyka pełna oddechu, spokoju, zadumy.

Drugi dzień Kwidzyńskich Zaduszek Jazowych rozpocznie się o godz. 19.00 od koncertu „Jazz dla dzieciaków” przygotowanego przez kwartet: Szcześniak/ Gajda/ Namysłowski/ Nadolny /Budniak. Co więcej artystom towarzyszyć będą dzieci z kwidzyńskich szkół podstawowych, które wcześniej uczestniczyć będą w warsztatach wokalnych z Mietkiem Szcześniakiem.

Dodajmy, że projekt „Jazz dla Dzieciaków” powstał w celu zaznajomienia najmłodszych słuchaczy z gatunkiem muzyki adresowanym zwykle do starszego odbiorcy. Przyjęło się bowiem sądzić, że jazz nie jest łatwy w odbiorze, a co za tym idzie, nie nadaje się dla niedorosłych uszu. Czy to prawda? Okazuje się, że niekoniecznie. Wystarczy bowiem opowiedzieć go językiem zrozumiałym dla dzieciaków!

Takiego zadania podjęli się Mietek Szcześniak i Joanna Gajda, przygotowując wspólnie program jazzowych standardów kompozycji Herbiego Hancocka, Charliego Parkera czy Johna Coltrane’a. Każdy z nich został specjalnie na tę okazję opatrzony polskim tekstem, traktującym o dziecięcych sprawach. W utworze „Kameleon”  słuchamy opowiastki o kameleonie Leonie, a w „Gigant Steps” otrzymujemy rady, co zrobić, kiedy tata stawia na spacerze zbyt duże kroki.

Tegoroczne Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe zakończy Zafeiropoulos, który wystąpi na scenie o godz. 20.00. Pianista wykona muzykę do niemego filmu Jeszcze wyżej” (1923), który jest uważany za najlepszy film Lloyda. “Zrealizowany z niezwykłą precyzją, stale żongluje dużym napięciem i sytuacjami komicznymi. Akcja rozgrywająca się na ścianie wieżowca, kilkadziesiąt metrów nad ulicą, nakręcona została nieomal w całości w naturalnej scenerii, na pokazywanej wysokości. Przy tym Lloyd wszystkie gagi zagrał samodzielnie, bez kaskadera. Tak głosi hollywoodzka legenda, w istocie – choć aktor samodzielnie wykonał wszystkie ewolucje – dzięki właściwym kątom ustawienia kamery i odpowiedniemu ustawieniu dekoracji Lloyd nigdy nie znalazł się wyżej niż dwa metry nad powierzchnią dachu budynku, po którego ścianach miał się wspinać“. (Zygmunt Machwitz)

Kup Bilet – 2 listopada, czwartek – online lub w kasie Kinoteatru tel. +48 55 279 34 24

https://kck-kwidzyn.vectorsoft.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=5337&typetran=0

Kup bilet – 3 listopada, piątek – online lub w kasie Kinoteatru tel. +48 55 279 34 24

https://kck-kwidzyn.vectorsoft.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=5338&typetran=0

Poprzedni artykułZakątek Wspomnień
Następny artykułMeleks na cmentarzu przed Wszystkimi Świętymi