kwidzyn logo

Tymon Tymański – kompozytor, multi-instrumentalista, autor tekstów, felietonista, prozaik. Urodzony 30 września 1968 roku w Gdańsku-Wrzeszczu, od ósmego roku życia pobierał prywatne lekcje nauki na gitarze klasycznej. Swoje pierwsze zespoły prowadził już w szkole podstawowej;

W roku 1988 założył MIŁOŚĆ, najważniejszy zespół polskiego jazzu następnej dekady. MIŁOŚĆ z Mikołajem Trzaską, Maćkiem Sikałą, Leszkiem Możdżerem i Jackiem Olterem w składzie święciła triumfy na klubowych scenach i w corocznych ankietach aż do końca lat 90-tych. Została czterokrotnie z rzędu wybrana najlepszym akustycznym zespołem jazzowym roku.

20080212 resized 300x200 tranzistor1d

W międzyczasie w 1992 roku Tymański założył grupę KURY.
Grupa nagrała trzy płyty, maksi-singiel oraz jeden oficjalny bootleg koncertowy. Szczególnie druga płyta KUR, głośny „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”, cieszyła się wielką estymą polskich słuchaczy i krytyków oraz nagrodzona została szeregiem nagród (m. in. Fryderyk 1998 i Machiner 98).

Po rozwiązaniu KUR w grudniu 2003 roku, Tymański skoncentrował się na dwóch nowych projektach i aktywności studyjnej. W roku 2004 jego dwie grupy, alternatywno-rockowa TYMON & THE TRANSISTORS oraz improwizująca TYMAŃSKI YASS ENSEMBLE z Antonim Gralakiem (TIE BREAK, GRAAL, YESHE) i Wojtkiem Mazolewskim (PINK FREUD), nagrały swoje debiutanckie płyty w studiu Biodra. Za muzykę z albumu „Wesele”, ścieżkę dźwiękową głośnego i obsypanego trofeami filmu Wojtka Smarzowskiego o tym samym tytule, Tymański otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2005 oraz Złotą Kaczkę czasopisma „Film”. Obecnie Tymański z zespołami oraz Piotrem Pawlakiem jako producentem pracują nad nową płytą TRANSISTORSÓW oraz TYMAŃSKI YASS ENSEMBLE, które ukażą sie jeszcze w tym roku. Tymański i Pawlak firmują również nowe produkcje Biodra (solowe płyty Marka Gałązki i Romka Puchowskiego oraz koncertowy album MIŁOŚCI z Lesterem BOWIE zatytułowany „Nobody’s White”).

 

Poprzedni artykułKoncert LIPALI w Spichlerzu
Następny artykułPiłka ręczna – ekstraklasa