Kwidzyńska katedra i zamek jako zespół architektoniczny to jeden z ciekawszych obiektów średniowiecza. Do dzisiaj zachował się w całkiem dobrym stanie, chociaż wiele elementów zamku i najbliższego otoczenia zostało rozebranych lub po prostu zniszczonych.
Dzięki projektowi Stowarzyszenia Polskie Zamki Gotyckie, możemy obejrzeć odtworzony na podstawie materiałów archeologiczno-historycznych piętnastowieczny model kwidzyńskiej budowli oraz dwadzieścia innych zamków dawnego Państwa Krzyżackiego tj: Człuchów, Bytów, Lębork, Gniew, Nowe, Malbork, Sztum, Działdowo, Nidzica, Ostróda, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Kętrzyn, Ryn, Bałga, Pokarmin, Królewiec, Ragneta, Lochstedt. Zamki te współcześnie znajdują się w Polsce i Rosji. Na stronie www.zamkigotyckie.org.pl możemy je wszystkie obejrzeć na interaktywnej mapie, praktycznie z każdej perspektywy.
Podstawą do budowy modeli zamków były prace prowadzone pod merytorycznym nadzorem grona specjalistów w skład którego weszli: Bogusz Wasik (Muzeum Zamkowe w Malborku), Wojciech Wółkowski (Politechnika Warszawska), Tomasz Torbus (Uniwersytet Gdański), Michał Starski (Uniwersytet Warszawski) i Marcin Wiewióra (UMK w Toruniu).
Dodatkową atrakcją mapy jest gra historyczna. Polega na odszukaniu na interaktywnej mapie liter hasła, poukrywanych wśród detali konstrukcyjnych różnych zamków.
Pełna wersja mapy na https://zamkigotyckie.org.pl/3d/