palnik gazowy
fot. Canva

W dniach 17-19 października 2023 r. Polska Spółka Gazownictwa przeprowadzi na terenie miasta Kwidzyna akcję przewonienia gazu ziemnego „Jesień 2023”. Służby Pogotowia Gazowego będą pracowały w czasie trwania akcji przez całą dobę.

Przewonienie polega na zwiększeniu środka nawaniającego w sieci gazowej, przez co zapach gazu staje się intensywniejszy. Przeprowadza się je w trosce o bezpieczeństwo odbiorców gazu, w celu wykrycia ewentualnych nieszczelności sieci lub instalacji gazowych. W przypadku wyczucia zapachu ulatniającego się gazu należy natychmiast zamknąć kurek przy gazomierzu lub urządzeniu gazowym i niezwłocznie powiadomić Pogotowie Gazowe pod nr tel. 992.

Wyczuwalny zapach gazu może świadczyć zarówno o nieszczelności sieci lub instalacji gazowej, jak i niesprawności urządzeń gazowych (np. zanieczyszczonych palnikach). Kontrolę i naprawę sieci gazowej przeprowadzają służby Polskiej Spółki Gazownictwa, natomiast usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości instalacji wewnętrznych w budynku oraz urządzeń gazowych należy do obowiązków właścicieli lub administracji obiektów. Zgodnie z obowiązującym prawem, za stan techniczny instalacji wewnętrznych odpowiada właściciel lub administrator budynku. Nieszczelności wewnętrznych instalacji oraz urządzeń gazowych należy zlecić zarządcy budynku lub zakładowi posiadającemu uprawnienia do wykonywania robót gazowych.

Poprzedni artykułNoc bibliotek 2023! Ale kosmos!
Następny artykułCiepłe Mieszkanie – drugi nabór