21 08 2019 krzysztof kaminski

W Gdańsku w wieku osiemdziesięciu lat zmarł Krzysztof Kamiński, dziennikarz, fotografik, w najmłodszych latach związany z Kwidzynem. To właśnie w naszym mieście rozpoczął swoją przygodę z fotografią, która stała się pasją Jego życia.

W 1961 roku zadebiutował jako fotograf portretem Poli Raksy na okładce tygodnika „ITD”. Od 1967 roku był dziennikarzem miesięcznika „Jazz” i stałym współpracownikiem miesięcznika „Litery”. W latach 1973–1977 pracował w Polskiej Agencji Interpress jako dziennikarz, fotoreporter, a w latach 1979–1990 w miesięczniku „Morze”. W latach 1965–1967 był prezesem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1975 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Klubu Publicystów Morskich SDRP, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Współpracował z wieloma pismami i wydawnictwami krajowymi oraz zagranicznymi, w których opublikował kilkaset tekstów i fotoreportaży. Uczestnik 536 fotograficznych wystaw międzynarodowych, zorganizowanych w 42 państwach. Za swoje wyjątkowe zdjęcia wyróżniony 86 prestiżowymi nagrodami i medalami, między innymi w Hong Kongu, Salerno, Hadze, Taipei, Waszyngtonie, Grenoble, Santiago, Seulu, Sao Paulo, Sydney czy Johannesburgu. Był autorem 9 wystaw indywidualnych.

Był jurorem wystaw krajowych i międzynarodowych, a także autorem wielu albumów: Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Elbląg, Gdzie latarnie morskie migocą, Trójmiejski Park Krajobrazowy – Cztery pory.

Jako dziennikarz odbył szereg pełnomorskich rejsów na żaglowcach: Dar Pomorza, Kruzensztern, Dar Młodzieży, Zawisza Czarny, Zew Morza, Henryk Rutkowski, Generał Zaruski, Oceania, Mir, Fryderyk Chopin oraz na statkach handlowych, rybackich i okrętach wojennych. W 1974 i 1982 uczestniczył w Operation Sail, a w 1974 roku w wyprawie na Spitsbergen.

Był komisarzem lub współorganizatorem wielu znaczących wystaw fotograficznych m.in Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej w Gdańsku, Międzynarodowa Wystawa Fotografii Artystycznej w Gdańsku, Ogólnopolski Salon Portretu w Gdańsku, „Polska – Kraj i ludzie” – wystawa zbiorowa, eksponowana w wielu państwach od 1974 roku.

Zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Kamińskiego były publikowane w wielu prestiżowych książkach i albumach m.in. w PHOTOAMATEUR 1966, Bucher, Szwajcaria, PHOTOGRAPHY AS A TOOL , 1970, Time Life Book, New York, USA, EXHIBITORS ANNUAL, 1974, Hong Kong, THE INTERNATIONAL PHOTOGRAPHY, 1987, Pusan, Korea Południowa, THE FAMILY OF CHILDREN, 1977, Ridge Press Book, New York, USA, PHOTOGRAPHY YEAR BOOK 1977, Fountain Press, Londyn, Anglia, OSAKA WORLD SAIL 1983, Osaka, Japonia.

Krzysztof Kamiński odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużonym Ziemi Gdańskiej, srebrną i złotą odznaką Zasłużony Pracownik Morza. Jego prace fotograficzne znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Sopotu, Liptovske Muzeum Rużomberok, Słowacja, Galerii Kodak Sydney, Australia oraz w wielu zagranicznych i polskich kolekcjach prywatnych.

Krzysztof Kamiński był członkiem Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej, co było dowodem Jego więzi z naszym miastem, w którym spędził młodość. Często dzielił się z mieszkańcami naszego miasta swoją wiedzą i pasją, organizując między innymi warsztaty fotograficzne.

Cześć Jego Pamięci.

www.kwidzynopedia.pl, fot. Marian Roszak

21 08 2019 krzysztof kaminski

Poprzedni artykułPożegnanie Lata
Następny artykułMulticentrum w kwidzyńskiej bibliotece