Dziś w samo południe harcerze z Hufca ZHP im. Kwidzyniaków przekazali Betlejemskie Światło Pokoju burmistrzowi miasta Andrzejowi Krzysztofiakowi.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem pali się wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku, odpala się świeczkę, której płomień, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie, obiega cały świat. Tym darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów dzielą się radosną nowiną i krzewią wartości braterstwa i pokoju.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać gniew i złość – także w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. W całej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniającej się rzeczywistości, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni je znakiem pokoju, poświadczeniem wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami. W Polsce akcję od roku 1991 prowadzą harcerze ZHP, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Następnie trafia ono do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich.
W najbliższy piątek, 18 grudnia, na Skwerze Harcerzy w Kwidzynie przy ulicy Warszawskiej w godzinach 16:00-18:00 będzie można odpalić Światło od harcerzy i zabrać je do swojego domu. Zachęcamy, by ten niezwykły ogień, symbol pokoju i braterstwa, zagościł na Państwa stołach w wigilijny wieczór, który w tym roku z pewnością będzie wyjątkowy i nieco inny. Niech Betlejemskie Światło zapewni spokój tego wyjątkowego czasu.
Poprzedni artykułFundusz Inwestycji Lokalnych bez Kwidzyna
Następny artykułKonkurs dotyczących realizacji zadań pozytku publicznego w dziedzinie kultury