Międzynarodowy Festiwal ANIMO odbędzie się w Kwidzynie już po raz dziewiętnasty. W tym roku w nieco zmienionej formule. Część wydarzeń przenosi się do Sieci… jednak tegoroczne ANIMO to nie tylko wydarzenia online, spotkamy się też z żywą sztuką w tradycyjnej, choć trochę innej przestrzeni. W programie pięć spektakli offline – prezentowanych w Teatrze przy ul. Katedralnej 18, skierowanych za równo do młodzieży i dorosłych jak i do dzieci. Festiwal rozpoczniemy 6 października 2020 o godz. 17:30, wystawą, Dawid Zalesky/ Polska – ANIMO Festiwal w plakacie. A spektaklem otwierającym, o godzinie 18:00 będzie Calineczka dla dorosłych, Teatru Papahema i Teatru Montownia.  To alternatywna wersja historii Calineczki, o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa. Jak działa na wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy. Humor i lalki pozwalają w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki. Andersen powróci do nas także w spektaklu pt. Czarny Łabędź Teatru Scena96. Przedstawienie zostanie zaprezentowane 7 października 2020, o 18:00. Zgodnie z Nurtem Generacje dedykowane jest pokoleniowej widowni – rodzicom, opiekunom wraz z dziećmi. Spektakl porusza problem braku tolerancji dla odmienności, innego wyglądu, innego zachowania niż to ogólnie przyjęte i akceptowane w określonym środowisku.

Kolejna propozycja to Oddaleńcy Natalii Sakowicz i Macieja Cempury, którą zobaczymy w czwartek 08 października 2020, również o 18:00. Dwuosobowy spektakl oparty o twórczość jednego z najoryginalniejszych polskich poetów – Bolesława Leśmiana. Przedstawienie jest swoistym laboratorium, w którym za pomocą środków zaczerpniętych z teatru formy, performance’u, koncertu i kultury punk artyści podejmują próbę zanalizowania poetyckiego świata czołowego przedstawiciela literatury dwudziestolecia międzywojennego.

Trzy ćwierci do śmierci monodram lalkowy Karoliny Martin inspirowany opowieściami z Supraśla, zebranymi i opracowanymi przez Wojciecha Załęskiego w zbiorze „Hecz precz stała się rzecz” oraz książką „Po trochu” Weroniki Gogoli będzie prezentowany w piątkowy wieczór, 09 października 2020, 18:00. Spektakl to niezwykła podróż bohaterki na granicy dwóch światów: życia i śmierci.

Ostatnią propozycją festiwalową, gdzie spotkamy się w teatrze na żywo, będzie przedstawienie Ryba Biba Teatru Fraktal. Na spektakl inspirowany książką Moniki Kompaníkovej pt. ”Bajki z morskich głębin” zapraszamy najmłodszych w sobotni poranek, 10.10.2020 na godzinę 12:00 do Teatru przy Katedralnej 18. Ryba Biba to opowieść o odnajdywaniu piękna w brzydocie. O tym ,że w chwilach, gdy jest nam smutno i źle może spotkać nas coś, co całkiem odmieni nasze życie i nada mu sens. Głębiny kryją bowiem wiele niespodzianek… Muzyka do spektaklu grana jest na żywo na niezwykłych, specjalnie skonstruowanych instrumentach!

Bilety na wszystkie spektakle prezentowane na deskach scenicznych w ramach ANIMO 2020 będą w cenie 10 złotych.  Zasady zakupu biletów znaleźć można na stronie www.animofestival.pl. Tam również znajdują się zasady uczestnictwa w festiwalu OFFLINE, zgodnie z obecnie panującymi zaleceniami i reżimem sanitarnym.

Obszar ONLINE to działania przystosowane do odbioru sztuki w Internecie, przygotowane specjalnie z myślą o ANIMO 2020. Zaproszeni artyści ze Słowacji, Włoch, USA, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Chorwacji ,Czech, Holandii oraz Polski stworzyli na potrzeby festiwalu filmowe impresje, mini dokumenty, wideo prezentacje, a także wideocasty. Materiały, w których podzielą się z widownią swoimi przemyśleniami na temat teatru, sztuki animacji. Pokażą od kulis próbki swojej twórczości, a także za pośrednictwem ekranu zaproponują uczestnictwo w działaniach warsztatowych. Wśród gości online  między innymi Adam Karol Drozdowski, Małgorzata Sady, Krzysztof Falkowski, niemieccy artyści Theater des Lachens , francuzi z Compagnie Rouges les Anges, hiszpańska Compania Zero en Conducta,  chorwacka Organizacji Artystycznej GLLUGL holenderski TAMTAM Objektentheater,  Miro i Petronela  Dusa ze Słowacji, Jimmy Davies z USA, Laura Bartolomei z Włoch i wielu innych oryginalnych artystów.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Miasta Kwidzyn, Województwa Pomorskiego, Powiatu Kwidzyńskiego. Partnerem działania jest Kwidzyńskie Centrum Kultury.

Poprzedni artykułZawodnicy sumo z klubu Judo Zielińscy Kwidzyn z kolejnymi medalami
Następny artykułRocznica agresji sowieckiej na Polskę